شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد که در بعضی مواقع با افت شدید سرعت اینترنت مواجه شده باشید .ولی همیشه هم علت این امر مخابرات و یا شرکت ارئه دهنده نیست و ممکن است بدون اینکه شما بدانید از اینترنت شما در خانه یا دفتری دیگر استفاده می شود. گذاشتن پسورد عملی صحیح است و حتما باید انچام شود ولی کافی نیست زیرا هک کردن مودم های وایرلس بسیار آسان استدر روش زیر به شما آموزش داده می شود تا چگونه جلوی دزدی و هک شدن پسورد مودم خود را بگیرید. با ما همراه باشید.

فیلترینگ آدرس مک یا MAC Address Filtering قابلیتی است که در تجهیزات وایرلس مانند مودم های ADSL وایرلس، اکسس پوینت ها و روتر‌های وایرلس وجود دارد و به شما امکان اضافه کردن یک لایه امنیتی دیگر افزون بر رمزگذاری بیسیم، خواهد داد. با انجام این کار تنها کلاینت‌‌های خاصی اجازه دسترسی به شبکه وایرلس را دارند.
به زبان ساده تر می توان گفت که با Mac Address که نام کامپیوتر شماست، می توانید به مودم وایرلس خود بگویید که به لیست نام های معرفی شده مجوز دسترسی به شبکه را داده اما به نام های ناشناخته اجازه ی دسترسی ندهد!

به یاد داشته باشید، بودن در لیست MAC Address های مجاز، نیاز به وارد کردن رمز شبکه بیسیم را حذف نخواهد کرد. پس برای اتصال به شبکه وایرلس هم داشتن رمز بیسیم و هم مجاز بودن در لیست MAC Address ها ضروری است.
برای این کار ابتدا باید مک آدرس سیستم هایی که در منزل شما از طریق وایرلس به مودم متصل می‌شوند (که شامل لپ تاپ، گوشی همراه، تبلت و…) را پیدا کنید
.

مک آدرس لپ تاپ خود را چگونه بیابید؟

Start (1 را باز کنید و در قسمت search برنامه‌ی cmd یا command prompt را تایپ کنید.

2) برنامه cmd را باز کنید و دستور getmac را تایپ کنید و enter بزنید. مک لپ تاپ را می توانید از این قسمت دریافت کنید.

 راه دیگر این است که در cmd عبارت روبه رو را تایپ کنید : ipconfig /all سپس دکمه Enter  را بزنید.


3) یکسری اطلاعات مشاهده می کنید که در واقع ما به دنبال Physical Address  هستیم . در صورتی که چند مدل از Physic Address  کردید ، آدرسی را انتخاب کنید که مربوط به Wireless Netwrok  می باشد. 

مک آدرس گوشی موبایل خود را چگونه بیابید؟

1) وارد settings (تنظیمات) گوشی موبایل خود شوید و قسمت about phone(درباره تلفن) انتخاب کنید.

2) گزینه status (وضعیت) را انتخاب کنید.

 

در این قسمت گزینه‌ای با عنوان Wi-Fi MAC address آدرس Wi-Fi MAC هست که مک آدرس گوشی همراه شما را نمایش می‌دهد.

 

بعد از اینکه مک آدرس سیستم ها را به دست آوردید می‌توانید مراحل زیر را انجام دهیدالبته ممکن است بعضی از سیستم ها به صورت Bridge  به اینترنت متصل باشند .فرض می کنیم که مک آدرس شبکه بی سیم کامپیوتر فوق،  DF.00.TT.BL.36.98 می باشد.

پس از پیدا کردن مک آدرس کامپیوترهای موجود در شبکه، جهت کانفیگ کردن مودم وایرلس، مرورگر اینترنت را باز کرده و در Address Bar آی پی زیر را وارد نمایید:

192.168.1.1در صورتی که صفحه ای باز نشد مودم خود را با یک کابل شبکه به سیستم خود متصل نمایید و در صورت باز شدن، در قسمت نام کاربری و رمز عبور، admin  را وارد کنید.

در اغلب مودم‌ها به این صورت است که باید گزینه MAC Address Filter را در تنظیمات دستگاه وایرلس پیدا کنید. این گزینه معمولا در قسمت تنظیمات Wireless قرار دارد. فعال کردن و استفاده از این قابلیت بسیار ساده و در عین حال بسیار کاربردیست. در ادامه روش انجام این کار برای چند نمونه مودم شرح داده شده است.

مودم D-Link  :

1) سربرگ advanced را از بین سربرگ های بالا انتخاب کنید و از گزینه‌هایی که در گوشه‌ی سمت چپ قرار دارد گزینه‌ی wireless MAC filter را انتخاب کنید.

2) در این قسمت گزینه status را روی Activated و گزینه Action روی Allow Association قرار دهید در نهایت می‌توانید در جدول مک آدرسی که برای شما ظاهر شده مک آدرس سیستم های خود را وارد کنید.

3) بعد از وارد کردن آدرس فیزیکی دستگاه ها، دکمه Apply Settings را برای ثبت تغییرات کلیک کنید.

مودم TP-LINK :

1) روی سربرگ interface setup کلیک کنید و زیر منوی wireless را انتخاب نمایید.
2) از سربرگ‌های سمت چپ wireless MAC Address Filter را انتخاب کنید. گزینه‌ی Activated باید فعال باشد و گزینه‌ی Action روی Allow Association قرار داشته باشد. در نهایت می‌توانید در جدول مک آدرسی که برای شما ظاهر شده مک آدرس سیستم های خود را وارد کنید. 

3) بعد از وارد کردن آدرس فیزیکی دستگاه ها ، دکمه SAVE را برای ثبت تغییرات کلیک کنید.

منبع: فایبرنت

 **در صورتی که مودم شما متفاوت از این مدل ها است، لطفا مارک و مدل مودم خود را بفرمایید تا راهنمایی کاملتری خدمت شما ارائه شود.

 

 

نظرات   

0 # Mohammad 1395-05-29 23:51
سلام لطفا تنظیمات مودم tp-link رو هم اضافه کنید ممنون
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
0 # محسن 1395-05-30 08:21
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
من یک اکسیس پوینتی دارم که ای پی ان را نمیدانم چگونه ای پی ان ره پیدا کنم با تشکر
اکسیس پوینت من از کمپنی D link است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
0 # عبدالرضاعلیدوستی 1395-06-06 09:28
سلام
لطفاً تنظیمات مودم netis راهم آموزش دهید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی