اپلیکیشن تشخیص سرطان پانکراس ساخته شد!

درمان سرطان پانکراس بسیار سخت است چراکه علائم این سرطان زمانی که بیماری پیشرفت کرده است، خود را نشان می دهد و همین پنهان بودن علائم تا زمان پیشرفت آن باعث شده تا نرخ نجات 5 ساله مبتلایان تنها 9 درصد باشد. با این حال محققان دانشگاه واشنگتن، روشی ساده و باور نکردنی برای تشخیص این سرطان ارائه داده اند و اپلیکیشنی ساخته اند که با اسکن کردن قسمت سفیدی چشم قادر به تشخیص نشانه های ابتدایی این بیماری می باشد.

نام این اپلیکیشن BiliScreen می باشد که با استفاده از دوربین گوشی هوشمند و الگوریتم های تصویری رایانه و یادگیری ماشینی سطح افزوده بیلی روبین را در قسمت سفیدی چشم می یابد.

BiliScreen قادر به تشخیص سطوح بسیار پایین بیلی روبین است و این مهم ترین ویژگی این اپلیکیشن می باشد چرا که یکی از نشانه های این سرطان زردی چشم و پوست به خاطر وجود بیلی روبین در خون، است.

جیم تیلور، پژوهشگر این پروژه می گوید:

سرطان پانکراس یک بیماری وحشتناک است که در حال حاضر روش غربالگری مناسبی برای آن وجود ندارد. هدف ما این است که به افرادی که متاسفانه دچار این بیماری شده اند، شانس بیشتری جهت تشخیص به موقع این سرطان دهیم تا بتوانند به موقع اقدام به درمان کنند و شانس بیشتری برای رهایی از آن پیدا کنند. 

برای اینکه الگوریتم‌های برنامه BiliScreen به اشتباه نیفتند، شخص باید عینک ویژه‌ای به چشم بزند تا برنامه با کالیبره کردن رنگ‌های فریم عینک، به دقت رنگ سفیدی چشم را مشخص کند. تا کنون این فناوری بر روی 70 نفر آزمایش شده است و توانسته با صحت 90درصد بیماری را تشخیص دهد.

در حال حاضر محققان در تلاش اند تا کاری کنند که این برنامه بدون استفاده از لوازم جانبی نیز قابل استفاده باشد. این اپلیکیشن ماه آینده در Ubicomp 2017 ارائه می شود.

منبع: Engadget

 

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time