درآمد برنامه نویسان در ایران چقدر است؟

این روزها افراد زیادی به دنبال فهمیدن حقوق برنامه نویسان در ایران هستند و آیا این شغل پردآمد است یا خیر.اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به دنبال پیدا کردن این جواب هستید، با ما همراه باشید.

تا چند سال پیش کمتر کسی به برنامه نویسی به شغل اصلی خود نگاه می کرد و اکثر افراد معتقد بودند که برنامه نویسی شغل مناسبی برای کسب درآمد نیست.اما این روزها روایت این شغل تغییر کرده است و گویا شبکه های اجتماعی در حوزه برنامه نویسی تاثیر به سزایی گذاشته است.

اما در وهله اول باید مدل های درآمدزایی برنامه نویسی را مورد بررسی قرار دهیم که این مدل ها شامل مدل کارمندی، مدل آزاد کاری (فریلنسری)و مدل ایده سازی می باشد.

مدل کارمندی:

در مدل کارمندی شخص در یک شرکت به عنوان برنامه نویس استخدام می شود اما مطمئنا عوامل زیادی در موفقیت وی در شرکت تاثیر گذار خواهد بود از جمله شهر، تحصیلات، تجربه، نوع زبان برنامه نویسی و میزان تخصص است.

این روزها برنامه نویسان در شهرهای بزرگی مثل تهران و شیزار و .. درآمدهای بالاتری را به نسبت شهرهای کوچک کسب می کنند. مثلا کسی که در شهر کرمان برنامه نویسی می کند ماهی ۴ میلیون حقوق میگیرد به همراه بیمه، اگر در تهران مشغول به این کار شود این حقوق میرسد به ۶ تا ۸ میلیون که افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی دارد. پس شهر محل کار به شدت تاثیر دارد.

- پارامتر بعدی نوع زبان برنامه نویسی می باشد که این روزها مثل سی شارپ، ASP.Net، پی اچ چی، برنامه نویسی اندروید (مثل: زامارین تحت سی شارپ، جاوا، پایتون و …)، برنامه نویسی IOS (مثل: سویفت) بازار کار بسیار خوبی دارد.

- میزان تجربه و تخصص هم هر چه بیشتر باشد در درآمد شخص بسیار موثر می باشد. چون کسی که تجربه بیشتر داشته باشد به راحتی میتواند پروژه ها رو مدیریت کند، سریعتر پروژه ها رو جلو ببرد و خیلی چیزای دیگر، پس تجربه در درآمد برنامه نویس تاثیر دارد.

مدل آزاد کاری (فریلنسری) :

یکی دیگر از مدل های کسب درآمد از برنامه نویسی، مدل آزاد کاری یا فریلنسری است که برنامه نویس به صورت آزاد و شخصی پروژه دریافت می کند و وابسته به سازمان یا موسسه خاصی نیست و شخصا پروژه دریافت می کند و خودش می نویسد و تحویل میدهد و به درآمد میرسد در این مدل کامل بستگی به خود شخص دارد که چه اندازه کاربلد باشد. در این مدل شخص می تواند از طریق شبکه های اجتماعی کار خود را بیشتر به نمایش بگذارد و با معرفی هر چه بهتر کار خود، پروژه های بیشتری را دریافت کند.

مدل ایده سازی :
 
 این مدل یکی از پرسود ترین و پردرآمدترین مدل های کسب درآمد از برنامه نویس است. در این مدل یک یا چند برنامه نویس روی یک ایده خوب و با حال وقت میذارند و پیاده سازی میکنند و به دو روش ازش کسب درآمد میکنند، یکی اینکه ایده را بعد پیاده سازی می فروشند به یک سرمایه گذار یا شرکت و پولی به جیب می زنند یا خودشون روش کار می کنند و به درآمد می رسونند. 
 
برگرفته از مقاله ای از سورس ایران

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time