ایلان ماسک ۲۰ میلیون دلار غرامت پرداخت کرد تا دیگر رئیس تسلا نباشد!

ایلان ماسک روز شنبه موافقت کرد که به عنوان رئیس تسلا از این منسب کناره گیری کند و مبلغ 20 میلیون دلار را طی یک قرارداد برای حل و فصل اتهامات وارد شده به وی توسط کمیسیون اوراق بهادار و بورس به عنوان غرامت بپردازد.

در جریان این توافق، که باید به تصویب دادگاه نیز برسد، ایلان ماسک همچنان می تواند در سمت مدیرعامل باقی بماند، اما در مدت 45 روز باید از سمت خود به عنوان رئیس هیئت مدیره کناره گیری کند. طبق ادعای دادگاه مربوطه، او نمیتواند به مدت سه سال آینده برای این سمت انتخاب شود. بر اساس اسناد دادگاه، او معامله با SEC (کمیسیون اوراق بهادار و بورس) را بدون شکایت پذیرفت.

کمپانی تسلا نیز به طور جداگانه روز شنبه موافقت کرد تا 20 میلیون دلار برای حل و فصل اختلافات پرداخت کند.

SEC در بیانیه ای یادآور شد: "این جریمه 40 میلیون دلاری بین سرمایه گذاران آسیب دیده

در حوضه بورس تحت پروسه مورد تایید دادگاه توزیع شده است."

این کمپانی همچنین موافقت کرد که دو مدیر جدید مستقل را به هیئت مدیره خود اختصاص دهد و یک کمیته هیات مدیره برای نظارت بر ارتباطات ماسک ایجاد کند (چرا ماسک باید تحت نظر باشد؟ ماجرای توییت جنجالی ایلان ماسک را در اینجا بخوانید). تسلا حاضر به اظهار نظر نشد اما یک سخنگو تایید کرد که ماسک همچنان مجاز خواهد بود که به عضویت هیئت مدیره درآید.

طبق اعلامیه SEC، که دو روز پس از دادخواست دادگاه منتشر شد، ماسک عملا باعث گمراهی سرمایه گذاران شده است. دادخواهی دادگاه با تمرکز بر روی توییت آقای Musk تنظیم شده است که در 7 اوت منتشر شد که در آن او گفته بود که در نظر دارد تا کمپانی تسلا را به صورت خصوصی و با ارزش هر سهم ۴۲۰ دلار خرید کند و از نظر مالی هم تامین خواهد شد، که باعث افزایش سهام این شرکت می شود. SEC گفت که او تأمین مالی نداشته است.

جی دووو، یک عضو کهنه کار SEC، گفت که موافقت SEC برای ماندن Musk در هیئت مدیره یک تصمیم غیر عادی بود. وی همچنین گفت واقعا شگفت انگیز است که SEC فکر میکند تنزیل مقام ماسک باعث می شود تا او تصمیمات مهم را اتخاذ نکند زیرا عضویت در هیئت مدیره مستلزم درگیری بیشتر در تصمیمات است تا رئیس هیت مدیره بودن، او حدس می زند دلیل اتخاذ این تصمیم این بوده است که سازمان حدس می زند حذف ماسک از کمپانی تسلا باعث سقوط هرچه بیشتر سهام این شرکت و بدین ترتیب وارد شدن خسارت به سرمایه گذاران می شود. بریان جانسون، تحلیلگر Barclays، در یادداشت اخیری تخمین زده است که ارزش سهام تسلا حدود دارای 130 دلار است که می تواند با حذف ماسک از تسلا از بین برود.

هنوز معلوم نیست آیا وزارت دادگستری اتهام جنایی علیه مسک را مطرح خواهد کرد یا خیر. تسلا در اوایل ماه جاری تأیید کرد که DOJ (وزارت دادگستری) در حال تحقیق درباره این مسئله است که آیا نظرات Musk در مورد خصوصی سازی شرکت تسلا فعالیت جنایی بوده است یا خیر.

دوبو، یکی از مقامات سابق SEC، گفت که از اتهامات وارده تبرئه خواهد شد. او گفت: "حدس من این است که هنوز هم ممکن است DOJ چیزی را دنبال کند، اما بیشتر احتمال دارد که DOJ تصمیم بگیرد که این مسئله را دنبال نکند." حل و فصل توسط SEC این موضوع را تقریبا متوقف کرده و انگیزه DOJ را برای اقدام کاهش داده است.

 

 

 

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time