قیمت خودرو در مناطق آزاد افزایش میابد

افزایش قیمت خودرو که این روزها به اصلی‌ترین موضوع در محافل خودرویی تبدیل شده، به سه پارامتر افزایش نرخ ارز، افزایش میزان اسقاط خودروی فرسوده و افزایش تعرفه واردات بستگی دارد.

در مناطق آزاد کشور تنها نرخ ارز می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش قیمت خودروهای وارداتی داشته باشد. اما باتوجه به بخشنامه جدید گمرک جمهوری اسلامی ایران، واردات خودرو به مناطق آزاد کشور نیز با سخت‌گیری بیشتری همراه شده است.بر همین اساس واردات هر خودرو به مناطق آزاد منوط به پرداخت هزینه اسقاط ۲ تا ۸ خودروی فرسوده خواهد بود که همین موضوع سبب می‌شود شاهد افزایش قیمت ۲۰ تا ۴۰میلیون تومانی خودروهای خارجی در این مناطق باشیم. نکته‌ قابل‌توجه در خصوص واردات خودرو به مناطق آزاد، این است که اخیرا ورود خودروهای آمریکایی و خودروهای هشت سیلندر به بالا، به این مناطق نیز ممنوع شده است.

دریافت پلاک منطقه آزاد منوط به اسقاط خودروهای فرسوده شد

روند واردات خودرو به مناطق آزاد کشور کمی متفاوت‌تر از خاک اصلی کشور است، به عنوان مثال ساکنان جزیره کیش که اصطلاحا کیشوند نامیده می‌شوند، کارتی به‌عنوان کارت کیشوندی دارند که با آن کارت می‌توانند هرسال یک خودرو را به‌صورت شخصی وارد کنند.اما همین وارد کردن شخصی نیز منوط به قوانینی است که از سوی سازمان منطقه آزاد وضع می‌شود. به‌‌عنوان مثال عملیات واردات خودرو به جزیره کیش، تمام و کمال به برخی نمایشگاه‌ها سپرده شده است.

یعنی حتی اگر شخصی بخواهد خودرویی خاص را که مدنظر دارد، به جزیره وارد کند، باید توسط یکی از نمایشگاه‌های خودروی جزیره اقدام به این کار کند. بدین صورت که خودروی مورد نظر را در خارج از کشور خریداری کرده و کار واردات و ترخیص آن‌را به نمایشگاه می‌سپارد.هزینه انتقال، شماره‌گذاری و امور جاری واردات خودرو به کیش، به‌طور متوسط مبلغی حدود ۱۲ تا ۱۵میلیون تومان است. البته مبلغ دیگری به‌عنوان حق کمیسیون برای نمایشگاه‌داران نیز درنظر گرفته می‌شود، این مبلغ توافقی بوده و بسته به نوع خودرو تعیین می‌شود. معمولا مبلغ یک یا دو میلیون تومان برای کمیسیون تعیین می‌شود.

لازم به ذکر است خودرویی که هرشخص با کارت کیشوندی وارد می‌کند، در مدت یک‌سال قابل انتقال به غیر نیست، یعنی هر نفر فقط می‌تواند برای مصرف شخصی خودروی مورد نظر خود را وارد کند.نوع دیگری که محدودیت انتقال ندارد، سفارش و خرید خودرو از نمایشگاه‌هاست که در این صورت کار خرید و واردکردن خودرو تماما توسط نمایشگاه‌ها انجام می‌شود. معمولا سفارش و خرید خودرو در کیش ۱۰روز زمان می‌برد که علت آن هم، حمل‌ونقل دریایی از دوبی به ایران است.

کار ترخیص خودرو از گمرک نیز حدودا یک یا دو روز زمان می‌برد. هنگامی که خودرو در دوبی خریداری می‌شود، یک یا دو روز بعد برگه پلیس صادر می‌شود که با تحویل آن به پورت یا بندرگاه، خودرو به ایران ارسال می‌شود. سپس کارهای ترخیص خودرو در گمرک جزیره آغاز می‌شود.

حال با اعمال قوانین جدید گمرکی، باید شاهد افزایش قیمت خودروها در مناطق آزاد کشور باشیم. نکته دیگری که باید به آن اشاره شود، عرضه رسمی برخی از برندها توسط شرکت‌های واردکننده ازجمله نگین‌خودرو و ایرتویا به مناطق آزاد کشور است که احتمال می‌رود باتوجه به پرداخت هزینه اسقاط خودروی فرسوده به‌ازای هر خودروی واردشده، لیست قیمت این شرکت‌ها در این مناطق تغییر کند.

 

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time