مقایسه سانتافه و راو4 ; کدام را بخریم؟

امروز در بروزرسانی قصد داریم دو خودرو شاسی بلند از دو برند مختلف و پرفروش جهانی را با هم مقایسه کنیم که در ایران طرفداران بسیار زیادی دارند. تویوتا Rav4 ژاپنی و هیوندای Santafe Sport کره ای که از هردو خودرو نسخه ای خاص و کم مصرف وارد ایران میشود که اتفاقا فروش بسیار بالایی هم دارند.

قیمت

هردو SUV مورد بحث ما جز خودرو های ارزان قیمت بازار جهانی به شمار میروند اما در بازار ایران اینگونه نیست و قیمت صفر کیلومتر هردو خودرو در نسخه ی کامل ( فول ) چیزی حدود 220 میلیون تومان میباشد. جالب است که بدانید قیمت جهانی این دو خودرو چیزی حدود 23 هزار تا 27 هزار دلار است. 

قدرت موتور

تفاوت حجم موتور این دو شاسی بلند فقط در 100 سی سی است بطوری که تویوتا راو4 با موتوری 4 سیلندری 2500 سی سی و هیوندای سانتافه با موتوری به همان تعداد سیلندر با حجم 2400 سی سی تغذیه میشود، اما این تفاوت حجم سانتافه را بازنده نکرده است زیرا موتور این خودرو به همراه توربو شارژرش می توانند قدرتی معادل 190 اسب بخار را تولید کنند که این عدد برای تویوتا راو4 177 است. در شتابگیری ها و تست های مختلف هردو خودرو مانند هم عمل کرده اند که صفر تا 100 هر دوی آنها چیزی حدود 10.5 ثانیه است. 

میتوان گفت از لحاظ قدرت موتور و شتاب گیری این خودروها تقریبا برابر بودند و نمیتوان برای این بخش برنده ای در نظر گرفت. 

آپشن و تجهیزات 

تفاوت لکسوس و تویوتا شاید فقط لوکس بودن خودرو و اختلاف قیمتها نباشد. تویوتا عموما در خودرو هایی که با نام خودِ "تویوتا" به بازار عرضه میکند در ارائه آپشن و تجهیزات همیشه کم و کسری هایی میگذارد و آنهارا در برند "لکسوس" خود جبران میکند، اما در هیوندای اینگونه نیست ! هیوندای همیشه سعی داشته در تمامی ماشین های خود به نسبت قیمت آنها بیشتر آپشن هارا قرار دهد که سانتافه هم جزءی از همین مسئله است. میتوان صریحاََ گفت اگر به دنبال خودرویی با آپشن هایی کامل هستید باید به سمت هیوندای سانتافه بروید.

آپشن های سانتافه (فول) : ESC - DBC - TCS - BA - EBD - ABS - صندلی برقی همراه با حافظه و گرمکن و سرد کن - 4 چرخ متحرک - پشت سری فعال - سنسور پارک - سنسور باران - سقف پاناروما - اتوپارک - کروز کنترل - دوربین عقب - زنون - سیستم شست و شوی چراغ ها - روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ - شیب سنج - فرمان 3 حالته - ترمز دستی برقی - اتوهولد - ساب جلو - 12 تا ایربگ

آپشن ها راو4 : 4 چرخ متحرک - 6 ایربگ - کروز کنترل - گرمکن و سردکن صندلی - ABS - سانروف 

زیبایی و ابعاد 

از نظر شکل و ظاهر هردو خودرو حسی ناب و خوبی را به راننده و دیگران منتقل میکنند و انتخاب برنده ی این بخش برعهده ی سلیقه ی خریدار است. اما از نظر ابعاد هیوندای سانتافه دارای طول و عرضی بیشتر از راو4 است (به سراغ اعداد و ارقام نمیرویم) اما در داخل خودرو برای سرنشینان تفاوت هایی وجود دارد به طوری که راو4 صندوق عقب جادار تری را در اختیارتان قرار میدهد اما سانتافه فضای بیشتر در جلوی پا برای سرنشینان تدارک دیده است مخصوصا سرنشینان عقب. صندلی های عقب هیوندای سانتافه قابل تنظیم اند وحتی میتوانید انهارا جلو بیاورید تا صندوق بزرگ تری داشته باشید.

آفرود؟ هرگز !

با اینکه هردوی این خودرو ها سیستم دودیفرانسیل و 4 چرخ متحرک را در خود جای دادند اما با توجه به قدرت کم موتور و شکل نه چندان مناسب برای راه های ناهموار ، اصلا برای offRoad مناسب نخواهند بود. 

مصرف سوخت 

شاید یکی از مهم ترین گزینه های هر مشتری برای خرید یک خودرو میزان مصرف سوختش باشد. اینجاست که اسب بخار کمتر راو4 خود را نشان میدهد و باعث میشود در 100 کیلومتر به طور میانگین چیزی حدود 2 لیتر کمتر از سانتافه بنزین مصرف کند به طوری که سانتافه در 100 کیلومتر 11 لیتر و راو4 ، 9 لیتر بنزین میخورد. 

جمع بندی

به طور میانگین و کلی با دو خودرویی کاملا برابر روبرو هستیم و شما در اصل باید بین داشتن آپشن بیشتر و مصرف سوخت کمتر یک گزینه را انتخاب کنید. 

باما همیشه بروزباشید

 

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time