آلودگی ۱۴ میلیون گوشی اندروید در جهان

 یک شرکت امنیتی از شناسایی بدافزار «کپی‌کت» خبر داده که ۱۴ میلیون گوشی را در سراسر جهان آلوده کرده است. حدود نیمی از این گوشی‌ها در قاره آسیا هستند.

 شرکت امنیتی «چک پوینت» که موفق به شناسایی این بدافزار شده، می‌گوید این بدافزار بعد از نصب، گوشی‌های هوشمند را روت کرده و از این طریق قادر به دستکاری کدهای سیستم‌عامل اندروید و برنامه‌های نصب شده روی آن خواهد بود. بررسی‌های چک پوینت از روت شدن ۸ میلیون گوشی از طریق بدافزار کپی کت خبر می‌دهد.

این بدافزار مالکان گوشی‌های هوشمند را مجبور به مشاهده آگهی‌های تبلیغاتی نیز می‌کند. این کار درآمد قابل توجهی را به جیب طراحان این بدافزار سرازیر کرده است. بدافزار کپی کت خود را در درون تعداد زیادی از برنامه‌های محبوب اندرویدی مخفی کرده و از این طریق به‌طور گسترده توزیع شده است.

البته هیچ‌یک از برنامه‌های موجود در فروشگاه رسمی گوگل موسوم به پلی استور آلوده به کپی کت نبوده‌اند. کپی کت برای انتشار گسترده از ۵ حفره امنیتی در اندروید که گوگل قبلا برای رفع آنها اقدام کرده بهره می‌گیرد.

بنابراین بهتر است کاربران برای حل این مشکل از نسخه‌های جدیدتر سیستم‌عامل اندروید که از سال ۲۰۱۶ به بعد عرضه شده‌اند، استفاده کنند. گفتنی است برنامه‌های مخرب متعددی از سوی این بدافزار روی 9/ 4 میلیون گوشی هوشمند نصب شده‌اند و مالکان 8/ 3 میلیون گوشی به همین علت مجبور به مشاهده تبلیغات مزاحم شده‌اند.

منبع:دنیای اقتصاد

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time