اپل و سامسونگ بزرگترین خریداران تراشه در جهان هستند!

دو غول تکنولوژی اپل و سامسونگ در سال ۲۰۱۷ میلادی سرمایه‌گذاری‌های خود را در زمینه خرید تراشه افزایش داده‌اند.
موسسه تحقیقاتی گارتنر به تازگی گزارش‌های جدیدی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد هزینه‌های صرف شده درباره خرید تراشه از غول‌های تراشه‌سازی در جهان از سوی دو شرکت اپل و سامسونگ به ترتیب به میزان ۵/ ۲۷درصد و ۲/ ۳۷ درصد افزایش داده شده است.
 

این هزینه‌ها در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۶، به بیش از ۲۵ درصد رشد کرده است. این آمار همچنین نشان می‌دهد که اپل در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی، نزدیک به ۷۵۴/ ۳۸ میلیارد دلار را صرف خرید تراشه از غول‌های تراشه‌سازی جهان کرده است که این رقم نسبت به میزان مشابه در سال ۲۰۱۶، شاهد رشدی ۵/ ۲۷درصدی بوده است.البته اپل در رتبه دوم پس از سامسونگ قرار گرفته است، چراکه سامسونگ با توجه به حجم بالاتر و مدل‌های بیشتری که تولید و به بازار عرضه کرده است، در سال ۲۰۱۷ بزرگ‌ترین خریدار و مشتری شرکت‌های سازنده تراشه در جهان محسوب می‌شود. سامسونگ با صرف بالغ بر ۴۳ میلیارد دلار در زمینه خرید تراشه شایسته مقام نخست در این فهرست است که افزایشی ۲/ ۳۷ درصدی را در این سال نسبت به مدت مشابه آن در سال ۲۰۱۶ تجربه کرده است.

به این ترتیب اپل پس از سامسونگ، بزرگ‌ترین خریدار تراشه‌ در دنیا به شمار می‌رود. سامسونگ با افزایش ۲/ ۳۷ درصدی میزان سفارش‌های خود و رساندن آن به ارزش بیش از ۴۳میلیارد دلار، با اختلاف نزدیک به ۴ میلیارد دلار در جایگاه نخست قرار دارد. پس از سامسونگ و اپل، شرکت‌های دل، لنوو، هوآوی، BBK، اچ‌پی، هیولت پاکارد اینترپرایز، ال‌جی و وسترن دیجیتال به ترتیب در جایگاه‌های سوم تا دهم بزرگ‌ترین خریداران تراشه در جهان قرار گرفته‌اند.

ماساتسون یاماجی یکی از تحلیلگران موسسه تحقیقاتی گارتنر در این خصوص می‌گوید: «سامسونگ و اپل نه‌تنها جایگاه اول و دوم خود را حفظ کرده‌اند، بلکه در سال ۲۰۱۷، میزان هزینه‌ صرف‌شده‌ در زمینه‌ نیمه‌هادی را نیز به‌میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش داده‌اند.» وی ادامه داد: «این دو شرکت از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون جایگاه‌های نخست و دوم را به خود اختصاص داده‌اند». البته این افزایش هزینه صرف‌شده از سوی سامسونگ و اپل علاوه بر اینکه نشان‌دهنده افزایش حجم تولید و عرضه آنها است، بلکه حاکی از افزایش قیمت قطعات گوشی و تراشه هم هست. بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسه گارتنر، این ۱۰ مشتری و خریدار بزرگ تراشه در جهان در سال ۲۰۱۷، ۴۰درصد از کل بازار صنایع نیمه‌هادی را تشکیل داده‌اند، بنابراین برآورد می‌شود که این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۴۵ درصد برسد.

منبع:دنیااقتصاد

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time