خواندن ذهن شما توسط هوش مصنوعی

امکان خواندن ذهن و بازسازی چهره های قبلا دیده شده با استفاده از هوش مصنوعی فراهم شد.

شاید قبلا اگر برای کسی میگفتید میتوانم ذهن شما را بخوانم برایش غیرقابل باور بود اما تازگی دانشمندان حوزه اعصاب تواسنته اند با استفاده از دستگاه ٍEEG به خواندن ذهن با استفاده از هوش مصنوعی و بازسازی چهره های قبلا دیده شده دست پیدا کنند.

دانشمندان دانشگاه تورنتو توانسته‌اند به کمک اطلاعاتی که توسط دستگاه پایش و ثبت فعالیت‌های مغزی(EEG) به دست می‌آید، این کار را انجام دهند. آن‌ها این دستگاه را به مغز چند نفر متصل کرده اند و سپس تصاویر چند شخص را به آن‌ها نشان داده‌اند. فعالیت مغز آن‌ها هنگام  تماشای این چهره‌ها ثبت و سپس توسط الگوریتم‌های یادگیری ماشینی آنالیز شدند. در کمال تعجب، محققان بعداً توانستند با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده، تصاویری که افراد دیده بودند را به صورت دیجیتالی بازسازی و بازنقش کنند.

اما باید ذکر کرد این نخستین بار نیست که از هوش مصنوعی برای این عمل استفاده می شد اما برای این کار از EEG بهره گرفته نشده بود.

بزرگترین تفاوت میان این دو شیوه که مزایای بسیار مهم EEG نسبت به fMRI هستند، کوچکتر بودن و ارزان تر بودن دستگاه EEG است. به دست آوردن حجم انبوهی از داده‌ها با استفاده از EEG تنها در عرض چند میلی‌ثانیه صورت می‌گیرد، حال آن‌که در رابطه با fMRI این زمان ممکن است در حد و حدود ساعت باشد.

از دیگر موارد استفاده این تکنولوژی می‌توان به بهره‌گیری از آن توسط نیروهای انتظامی برای تشخیص هویت دقیق‌تر مظنونان و مجرمان توسط شاهدان عینی اشاره کرد؛ امری که در حال حاضر با توضیح شفاهی فرد شاهد و طراحی چهره توصیفی توسط یک طراح صورت گرفته و در قیاس با این تکنولوژی بسیار ضعیف‌تر عمل کرده و دقت کمتری دارد.

 

 

 

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time