نسل پنجم شبکه تلفن همراه در ایران پیاده سازی شد

محققان ایرانی در ادامه تلاش ها برای گذار از نسل چهارم شبکه تلفن همراه موفق به پیاده سازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مقیاس آزمایشگاهی شدند.

 ۱۰ سال از رونمایی نسل چهارم شبکه تلفن همراه می گذرد. اما امروز زمزمه ها درباره نسل پنجم است. نسلی که گفته می شود تا سال ۲۰۲۰ رونمایی می شود.  ایران نیز با تلاش جوانان نوآور و توانمند از این حرکت فناورانه عقب نمانده است. به گونه ای که پیاده سازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مقیاس آزمایشگاهی درحال انجام است که در کنار آن  با تولید و بومی سازی این دانش امکان ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای نیز بوجود آمده است.

آزاد روانشید مدیر یک واحد فناور گفت: نسل پنجم شبکه تلفن همراه با هدف کاهش وابستگی به سخت افزار که در نسل چهارم شاهد آن هستیم و ایجاد انعطاف پذیری و پویایی بیشتر، با حرکت به سمت تکنیک های مبتنی بر IT  و شبکه های نرم افزار – محور، تحولی ساختاری در این عرصه ایجاد کرده است.  وی عنوان کرد: نسل پنجم براساس راهکار رایانش ابری قابلیت پیاده سازی بر بستر سخت افزاری موجود در مراکز داده را دارد. از این رو شبکه نسل پنجم بسیار قابل انعطاف و توسعه پذیر است که این خود سبب افزایش سرعت و تعجیل در ارائه خدمات به مشترکان سرویس های مخابراتی می شود.  

ایران نیز همانند سایر کشورهای پیشرو اکنون در عرصه پیاده سازی نسل نوین شبکه تلفن همراه قدم نهاده است. نسل پنجم شبکه تلفن همراه در دنیا هنوز بصورت تجاری راه اندازی نشده و تنها برخی از کشورها مانند آلمان و انگلستان به طور آزمایشی در مقیاس های کوچک و محلی آن را راه اندازی کرده اند و به کاربران خاص بصورت محدود سرویس ارائه می دهند.

ایران را نیز باید در زمره پیشگام در این حوزه دانست. رهایی از وابستگی سخت افزاری در نسل پنجم نیاز به طی کردن مسیر نسل های قبل را منتفی می کند.

 

1 نظر

  • محمد
    محمد شنبه, 04 اسفند 1397 19:35 گزارش

    بومی سازی هه مثل ماهواره ها دوباره پول مردم میدن آقازاده ها کوفت کنن

    پیوند نظر

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time