ساخت کرم رباتیکی برای جلوگیری از سکته مغزی

مهندسین رباتیک MIT موفق به طراحی رباتی نخ مانند شده اند که می تواند با دقتی بالا از باریک ترین شریان های مغز انسان بگذرد.

در آینده می توان از این ربات برای از بین بردن انسدادهای مغزی و یا حتی برداشتن تومورهایی که امروزه باعث مرگ بسیاری می شوند استفاده نمود. ساخت ربات کرم می تواند از آنوریسم ها و سکته های مغزی جلوگیری به عمل آورد. البته بی تردید هنوز نیاز به پیشرفت های زیادی در دنیای پزشکی نیاز بوده تا بتوان از آن در مغز یک انسان استفاده نمود.

سکته های مغزی در بسیاری از کشورهای جهان یکی از اصلی ترین دلایل مرگ و میر می باشد اما ثابت شده اگر جراحان بتوانند انسدادهای شریانی پیش از 90 دقیقه برطرف کنند ، بیمار شانس بیشتری را برای زنده ماندن خواهد داشت. برطرف کردن انسدادهای بوجود آمده در مغز عملی بسیار مشکل بوده و به جراحانی زبردست نیاز داشته تا بتوانند سیم را وارد شریان مغز کرده و بدون آسیب زدن به دیواره ی رگ و مغز ، انسداد را توسط مکشی که در سر سیم قرار گرفته برطرف کنند. انجام این عمل ریسک بالایی هم برای جراحان دارد ، زیرا آنها در حین آن به صورت دائم در برابر امواج رادیواکتیو قرار دارند تا بتوانند عکس هایی زنده را از مکان دقیق سیم داشته باشند.

مهندسان MIT با بهره‌گیری از تخصص خود درزمینه‌ی هیدروژل‌های زیست‌سازگار مبتنی‌بر آب و استفاده از آهن‌ربا برای دست‌کاری ماشین‌های ساده، کرم رباتیکی طراحی کردند که یک هسته‌ی انعطاف‌پذیر آلیاژی از جنس نیکل و تیتانیوم با ویژگی‌های حافظه‌مانند دارد که وقتی خم می‌شود، به حالت اولیه‌ی خود بازمی‌گردد. هسته در خمیر لاستیکی حاوی ذرات مغناطیسی پوشانده و سپس، پوشش هیدروژلی روی آن قرار داده می‌شود که به کرم اجازه می‌دهد بدون ایجاد اصطکاک اضافه‌ای که موجب آسیب شود، در مسیر شریان‌ها و عروق خونی حرکت کند. این ربات را می‌توان با هدایت آهنربایی از خارج بدن بیمار هدایت کرد.

ساخت ربات کرم می تواند برای کسانی که سکته ی مغزی کرده اند را از مرگ نجات داده و هم به نفع پزشکان باشد تا دیگرا مجبور نباشند در معرض تشعشع مستقیم رادیواکتیو قرار داشته باشند. پشتیبانی از هوش مصنوعی این کرم نیز می تواند با اسکن عکس های MRI گرفته شده پیچ و خم ها را پیش بینی کرده و کرم را با توجه به تصاویر به حرکت درآورده و پزشک تنها نیاز داشته باشد آن را تحت نظر بگیرد.

مهندسان MIT ماکتی از عروق خونی مغز با اندازه‌ی طبیعی ساختند و متوجه شدند این ربات نه‌تنها می‌تواند به‌خوبی در مسیر آن‌ها حرکت کند؛ بلکه امکان ارتقای آن با ابزارهای دیگری مانند مکانیسم تحویل دارو نیز وجود دارد. آن‌ها حتی به‌طور موفقیت‌آمیزی هسته‌ی فلزی کرم را با کابل نوری جایگزین کردند؛ به‌طوری‌که پس از رسیدن به مقصد، بتواند پالس‌های قوی لیزر را برای کمک به برطرف‌کردن انسداد تحویل دهد. این ربات نه‌تنها سرعت انجام فرایند پس از سکته را افزایش می‌دهد؛ بلکه باعث کاهش میزان مواجهه‌ی جراح با تابش‌های مضر می‌شود. در این مرحله از آزمایش، هدایت ربات با استفاده از آهن‌ربای دستی انجام شد؛ ولی درنهایت، ماشین‌هایی می‌توان ساخت که بتوانند موقعیت آهن‌ربا را کنترل کنند. این کار موجب سرعت و دقت بیشتر خواهد شد.

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time