چرا هواپیماها نمی توانند به فضا بروند

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا هواپیماها نمی توانند به فضا سفر کنند؟چند دلیل دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

در اطراف زمین همان طور که می داید نیروی جاذبه وجود دارد که باعث میشه تا اجسام به سمت هسته زمین کشیده شوند و هر چیزی برای بلند شدن از روی زمین باید به نیروی جاذبه غلبه کند،بنابراین نیرویی نیاز دارد تا بر جاذبه غلبه کند و میزان این نیرو به وزن آن بستگی دارد و هرچه سنگین تر باشد نیروی بیشتری برای بلند شدن نیاز دارد.

برای اینکه یک جسم بتواند از جو زمین فرار کند باید به سرعت 25 هزار مایل بر ساعت برسد که این موضوع نشان می دهد که هر وسیله پروازی نمی تواند این کار را انجام دهد، سرعت هواپیماهای امروزی هم حداکثر به 5 هزار مایل بر ساعت می رسد.

مشکل دیگه ای که بر سر راه اجسامی که به فضا قرار است ارسال شوند اتمسفر زمین است چرا که هرچه به ارتفاع بیشتری از سطح زمین برویم اتمسفر نازک تر شده که به معنی کاهش مولکول های هوا است و این موضوع ماندن در هواپیما را برای سرنشینانش بسیار سخت می کند همچنین برای قدرت گرفتن موتور است که با ترکیب هوا و سوخت این کار انجام می شود و اگر هوا نرسد سوخت رسانی به موتور دچار مشکل می شود.

هم اکنون حداکثر ارتفاعی که هواپیماها می توانند بالا بروند ارتفاع 45 هزار پایی است که نسبت به ارتفاعی که برای خارج شدن از جو زمین باید طی کنند قابل مقایسه نیست.

https://hw20.asset.aparat.com/aparat-video/3c10b56dfd9acb8b518cbc9f810fdfd510519910-360p__91156.mp4

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time