هایپر لوپ یک پروژه جاه طلبانه در خلیج فارس

به نظر می رسد رویای ایلان ماسک با نام هایپرلوچ در بعضی نقاط دنیا از جمله خلیج فارس در حال به واقعیت تبدبل شدن است...

پروژه هایپرلوپ شاید در نگاه اول کمی رویاپردازانه باشد و کمتر کشوری جرات انجام این پروژه را داشته باشد اما ایده های جدید و پ هزینه همیشه در شهر دوبی جواب داده است.بلندترین و بزرگترین برج، مرکز خرید و نیز بزرگترین پیست اسکی سرپوشیده دنیا از جمله طرح هایی است که در دوبی اجرا شده اند و به نظ می رسد هایپر لوپ یک بار دیگر بر جذبه‌های این شهر علاقه‌مند به پروژه‌های بزرگ بیافزاید.

Image result for hyperloopهایپرلوپ نام وسیله جدید حمل و نقل در جهان است. در این وسیله افراد از طریق حرکت کپسول هایی در لوله های ثابت و بزرگ جابجا می شوند. کپسول ها با قدرت مغناطیسی با سرعت 1200 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند. به دلیل خالی بودن لوله ها از هوا، حرکت کپسول ها با حداقل اصطکاک انجام می شود. این پروژه حدودا 800 میلیون دلار هزینه دارد تا ۴ هزار وسیله نقلیه به طور روزانه در این مسیر تردد کنند و مسیر ۱۳۹ کیلومتری (۸۶ مایلی) ابوظبی تا دوبی برای مسافران که یک و نیم ساعت زمان می برد، در کمتر از 12 دقیقه طی شود.

Image result for hyperloopشرکت Hyperloop One و نیز Hyperloop Transportation Technologies)HTT) دو کمپانی رقیب در زمینه راه‌اندازی این پروژه هستند که به احتمال زیاد تمایل دارند تا اولین تجربه بالاترین سرعت را قبل از هر جایی در کشور آمریکایی پیاده‌سازی کنند، اما وجود برخی موانع قانونی در تعویق اجرایی شدن این پروژه در آمریکا نقش مهمی خواهد داشت.شرکت نوپای Hyperloop One با این نگرش که روزی از این سیستم حمل و نقل فوق سریع خود برای انتقال مسافران در تمام جهان استفاده کند. فعالیت های این شرکت شامل امضای توافقنامه هایی با دولت های روسیه، فنلاند و دوبی برای بررسی و ارزیابی پتانسیل های این فناوری در مقیاس های گوناگون است، به طوری که احتمالاً با دوبی توافق کرده است تا یک شبکه حمل و نقل جدید و پر سرعت در منطقه خلیج فارس راه اندازی کند.

Image result for hyperloop

پروژه هایپرلوپ همچنان دارای جذبه و شکوه خاصی است، تا جایی که بسیاری از کشورها تمایل دارند تا به هر قیمتی این پروژه را راه‌اندازی کرده و از مزایای بالاترین سرعت زمینی در ترانسفر کالا و مسافر بهره ببرند. از جمله این کشورها می توان به روسیه، استرالیا، سنگاپور و چند کشور اروپایی اشاره کرد.

Image result for hyperloop

زمانی‌ که ایلان ماسک اعلام کرد که با این فناوری می‌تواند مسافران را با سرعت 700 مایل و با استفاده از کپسول‌های متحرک در درون یک استوانه جابجا کند، همه تصور می کردند که این تنها یک رویا باشد اما هر دو شرکت رقیب Hyperloop One و HTT درصدد هستند تا چالش راه اندازی این پروژه را تقبل کنند و این در حالی است که شک و تردید در خصوص امکان تحقق این فناوری و پروژه متعاقب آن همچنان به قوت خود باقی است. البته در کنار تردیدهای یاد شده باید گفت که طی چند سال گذشته پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه صورت گرفته که تا حدودی نقش تردیدها را کم رنگ می‌کند.

 
 

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time