ماه گرفتگی کامل در راه است!

بر اساس خبری که به تازگی منتشر شده است، در تاریخ ۱۵ و ۱۶ ماه مه مصادف با ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت، توجه میلیون‌ها نفر به آسمان جلب خواهد شد جایی که قمر حفره ‌دار مسی ‌رنگ زمین، به طور کامل در سایه‌ی سیاره ماه پنهان‌ خواهد شد.
نکته قابل توجه این است که اگر هوا صاف باشد، این ماه گرفتگی در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی، تمام آمریکای جنوبی، اروپای مرکزی و غربی و بیشتر بخش‌های آفریقا قابل رویت خواهد بود و ۲.۷ میلیارد نفر می‌توانند به تماشای یکی از زیباترین مناظر طبیعت، یعنی ماه ‌گرفتگی کامل بنشینند  و از تماشای این پدیده در سراسر جهان لذت ببرند. البته این ماه ‌گرفتگی در ایران قابل مشاهده نیست.
باید به این موضوع نیز اشاره کرد که برخلاف خورشید گرفتگی که به طور معمول باید برای مشاهده آن به مکان‌های خاصی نقل مکان کنید، ماه گرفتگی را می‌توان از حیاط خانه نیز تماشا کرد و دیدن این منظره آسمانی، برخلاف خورشیدگرفتگی نیازی به اقدامات احتیاطی ندارد و تماشای ماه گرفتگی کاملا بی‌خطر است.
لازم به ذکر است که ماه یک ساعت پیش از شروع حرکت به داخل سایه زمین، وارد نیم سایه یا سایه ضعیف بیرونی زمین می‌شود. ناظرین تیزبین ممکن است اولین نما از ماه گرفتگی را در ساعت ۱۰:۱۰ شب به وقت منطقه زمانی شرقی در روز ۱۵ مه رویت کنند. انتظار می‌رود این ماه گرفتگی به مدت ۳ ساعت و ۲۷ دقیقه و ۵۸ ثانیه به طول بیانجامد. ماه حدود ساعت ۱:۵۵ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی به طور کامل از سایه زمین خارج می‌شود و آخرین شواهد از وجود نیم‌سایه نیز در ساعت ۲:۱۲ بامداد به وقت منطقه زمانی ناپدید می‌شود.
 
 
منبع: ایسنا

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time