عرضه استارتاپ 4 میلیارد دلاری کارآفرین ایرانی در بورس نیویورک

نیما قمصری ۳۴ ساله، کارآفرین ایرانی الاصل که در کودکی به آمریکا مهاجرت و در دانشگاه استنفود تحصیل کرده است، سال ۲۰۱۲ کار خود را در حوزه استارتاپ در دانشگاه استنفود شروع کرد و حالا استارتاپ او به ارزش سهام ۱۸ دلار و مجموع جذب سرمایه ۳۶۰ میلیون دلار، حدود ۴ میلیارد دلار ارزش ‌گذاری و در بورس نیویورک عرضه شده است.
ارزش این استارتاپ، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یعنی ۱۰ برابر کل درآمد نفتی کشور در سال گذشته است. این عرضه اولیه را صندوق‌های سرمایه بزرگی مثل گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، الن و کو (Allen & Co) و ولز فارگو (Wells Fargo)  رهبری کردند.
استارتاپ «Blend» فعال حوزه فین‌تک است. در واقع یک پلتفرم آنلاین است که درخواست وام مسکن و قسط ‌بندی آن را به صورت آنلاین در می‌آورد و به بانک ها ارائه می‌کند و باعث می‌شود که نیازی به جمع ‌آوری مستندات کاغذی از مشتریان، که فرایندی هزینه بر و زمانبر می‌باشد، برای اعطای وام خانه نباشد. شرکت «Blend» که واقع در «Silicon Valley» آمریکاست، برای نرم افزار خود، با مهم ‌ترین بانک‌ های آمریکایی همکاری دارد.
نکته قابل توجه این است که این استارت ‌تاپ روزانه بیش از دو میلیارد دلار وام را برای بانک ‌ها پردازش می‌کند و فرایند تصویب وام را به حدود سه دقیقه رسانده است. این استارت ‌تاپ تنها در سال گذشته ۱٫۴ هزار میلیارد دلار وام را پردازش کرده است.
لازم به ذکر است که شرکت «Blend» در لیست ۵۰ فین‌تک برتر مجله «Forbes» و نیما قمصری در لیست افراد بانفوذ زیر ۴۰ سال مجله «Fortune» قرار دارند.

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time