تدوین قوانین راهنمایی و رانندگی برای تاکسی‌های پرنده بدون راننده در دبی

سازمان راهداری و حمل و نقل دبی (RTA) ، گام دیگری در جهت جابجایی مسافران با وسایل نقلیه بدون راننده برداشت و اولین مجمع حقوقی خود را برای بررسی قوانین و مقررات حاکم بر عملیات مستقل پرواز، برگزار کرد. 
در این مجمع حقوقی، در مورد تعهدات عملیاتی اپراتور (خلبان)، کنترل کننده و اعضای خدمه یک هواپیمای خودمختار بحث شد. 
همچنین سه موضوع اصلی مربوط به مراحل ثبت نام، کنترل های عملیاتی، مسئولیت در قبال خسارات ناشی از هواپیماهای بدون سرنشین، رعایت قوانین ایمنی، فاصله ایمن و حفاظت از اموال مورد بحث قرار گرفت.
شهاب بوشهاب، مدیر بخش حقوقی و استراتژی و حاکمیت سازمان راهداری و حمل و نقل دبی گفت: «قوانین تنظیم کننده عملکرد چنین پهپادهایی برای حفظ روند توسعه و تصور آینده بسیار مهم است. تصویب قانون مناسب برای عملیات پهپادها بر چندین جنبه کلیدی تمرکز دارد. این فرآیند بسیار مهم است زیرا پهپادها در صورتی که بدون قانون و کنترل قانونی رها شوند، یک عامل بسیار پرخطر برای ترافیک هوایی هواپیماهای معمولی هستند. همچنین به محیط پرواز پهپادها، شرایط صدور مجوز، کنترل عملیات و مسئولیت های مرتبط در این زمینه توجه شده است»
در ادامه به برخی از قوانین راهنمایی و رانندگی برای تاکسی‌های پرنده بدون راننده در دبی را که در این مجمع وضع شده است، اشاره میکنیم:
- ثبت نام برای استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین الزامی است.
- هنگام تعیین ارتفاع و بعد افقی سازمان راهداری و حمل و نقل دبی (RTA) ، باید به تعیین فاصله ایمنی کافی برای محافظت از افراد، دارایی‌ها، هواپیماهای غیرنظامی و نظامی، تأسیسات، ساختمان‌ها و سایر هواپیماهای بدون سرنشین توجه کند.
- هنگام انجام عملیات یا آزمایش های عملیاتی، اپراتور، خلبان یا کنترل کننده پهپاد نباید از حریم هوایی منحرف شود.
- استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در مکان های خاصی مانند فرودگاه ها، مناطق نظامی و مناطق مسکونی ممنوع است. 
- یک سرپرست باید وظیفه نظارت بر امور مربوط به حریم خصوصی (عکاسی)، حفاظت از داده های شخصی و خطرات پرواز بر فراز جوامع مسکونی را داشته باشد.
- ارائه نقشه الکترونیکی توسط سازمان راهداری و حمل و نقل دبی، که مناطق ممنوعه و مجاز برای پرواز بر فراز آن را مشخص خواهد کرد.

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time