ffffffffff

داستانی از اسپیس ایکس از 6 فوریه سال 2018 (قسمت دوم)

موشک فالکون هوی در 6 فوریه سال 2018 با موفقیت پرتاب شد اما این تمام ماجرا نیست و پشت صحنه های هم پشت این موفقیت وجود دارد.

موشک هوی سوخت زیادی را در می تواند با خود حمل کند که البته همه آن در هنگام پرتاب مورد استفاده قرار نمی گیرد و کمی هم برای بازگشت خود باقی می گذارد تا در هنگام فرود آمدن با استفاده از سوخت باقی مانده بر روی زمین موتورها روشن شوند و  از سرعت زیاد موشک کاسته شود چرا که هدایت موشک در حالتی که سرعت کم می ش.د بسیار راحت تر است.با روشن شدن موتورها از فاصله چند صد متری این موشک به حالت معلق در هوا درمیاد و با کمی نزدیک شدن به زمین پایه هایش باز شده و در محل مورد نظر باید با دقت زیادی فرود بیاد و در واقع این فرود باید به صورت عمودی باشد و اگر در هنگام نشستن کمی زاویه انحرافی داشته باشد می تواند مانند آزمایش های پیشین موشک فالکون باعث سقوط آن شود.نگه داشتن این موشک هم از این جهت مهم هستند که هم باعث حفظ سرمایه می شود و هم اینکه آزمایش های بیشتری می توان انجام داد به همین دلیل اسپیس اسپیس ایکس تلاش زیادی برای ذخیره این موشک و استفاده از آن در دفعات بعد کرد که حاصله تلاشش را حالا می تواند ببینید که پس از پرتاب موشک هوی 2 بوستر آن با موفقیت به زمین بازگشتند و این موفقیت باعث شد تا این شرکت برنامه ریزی برای پرتاب 2 بار دیگر موشک هوی به فضا در سال 2018 داشته باشد.

مارتین الویس از مرکز اختر فیزیک هاوارد می گوید که با ساخت موشک فالکون هوی «به جای چند صد سیارک، حالا ما هزاران سیارک در دسترس داریم که منابع ارزشمندی با خود حمل می کنند». برخی سیارک ها، منابعی طبیعی نظیر آب و فلزات سنگین همچون پلاتینیوم را شامل می شوند و بسیاری از سازمان ها و شرکت های فضایی مانند Planetary Resources امیدوارند که یک روز قادر به استخراج منابع این سیارک ها و بازگردانی آنها به زمین باشند. اما چالش های فراوانی در این راه وجود دارد که فرود آمدن روی سیارک، یکی از آنهاست.

در زمان فرود بوستر ها یکی از آن ها با مشکل دچار شد و دلیل آن را 6 روز بعد ایلان ماسک فاش کرد و اعلام کرد که عدم مایع احتراق کافی برای روشن شدن 2 موتور آن بعد از اینکه موتورهای دیگر آن به طور متوالی روشن شد، دلیل عدم موفقیت آن بوده است.

این است داستان اسپیس ایکس که از شکست هایش درس عبرت می گیرد و با بهبود و رفع مشکلاتی که دارد در دفعات بعد آزمایش و پرتاب موشک ها را با درصد موفقیت بیشتری انجام داده است.

 

 

،

https://as2.asset.aparat.com/aparat-video/a8d207c506e6b5e3ba2ab05c22b44b999666543-480p__84551.mp4

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time