پیام ساعاتی پیش پاول دورف در تلگرام

پاول دورف موسس تلگرام ساعتی پیش پیامی در کانال خود در تلگرام منتشر کرد که به این شرح است:

" بعضی از رسانه های فناوری گزارش داده اند که نسخه تلگرام دسکتاپ ایمن نبوده چرا که در هنگام قبول تماس های ورودی آی پی آدرس دستگاه فاش شده و بدین ترتیب امنیت کاربر از بین می رود، اما واقعیت چیز دیگری است. نسخه تلگرام دسکتاپ پیش از این به اندازه دیگر نسخه ها ایمن بوده و تماس مستقیم (P2P) از طریق آن نیز به شیوه رمزگذاری انجام می شود. البته تماس تلفنی بر روی موبایل همیشه امن تر از سایر نسخه ها بوده زیرا این تمهیدات از روز اول بر روی نسخه موبایل اجرا شده است.

P2P روشی برای برقراری تماس است که در آن شخص برای تماس با شخصی دیگر نیاز به واسطه یا سروری که به آن متصل شود ندارد و بنابراین تماس مستقیما بین آن دو برقرار می شود، از مزایای این شیوه میتوان به کیفیت و تاخیر کمتر در تماس اشاره کرد.

اگرچه نکته ای وجود دارد: در تعریف، در تماس تلفنی P2P هر دو طرف تماس باید آی پی آدرس یکدیگر را بدانند. بنابراین اگر شما تماسی برقرار کنید یا به تماسی پاسخ بدهید، شخص در طرف دیگر تماس ممکن است بتواند در تئوری آی پی آدرس شما را به دست آورد. به همین دلیل است که بر خلاف واتساپ یا وایبر، تلگرام همیشه این امکان را به کاربران خود می دهد که در صورت تمایل قابلیت P2P را خاموش کنند و تماس خود را از طریق سرور تلگرام برقرار کنند. در بیشتر کشورها نیز این قابلیت به صورت پیشفرض غیرفعال است.

نسخه تلگرام دسکتاپ که سهم تماس های صوتی آن کمتر از ۰.۰۱ درصد است، تنها پلت فرمی بود که این تنظیمات را نداشت، اما حالا به لطف کاشف این نقص ما مشکل این نسخه را حل کردیم.

اگرچه، مهم است که به شرح این نقص (تنها در یکی از نسخه ها - نسخه دسکتاپ ) بپردازیم اما اگر تلگرام را با دیگر سرویس های پیام رسان محبوب مقایسه کنید، متاسفانه این سرویس ها به گرد پای تلگرام هم نمی رسند.

با مروری بر اخبار در میابیم که سرویس های پیام رسان مثل واتساپ و وایبر و بقیه آنها در ۱۰۰ درصد تماس های خود آی پی آدرس را فاش می کردند. آنها همچنان شیوه خود را تغییر نداده اند و این مسئله قابل رد نیست. تنها راه حل این مسئله این است که تماس دوستانتان نیز به تلگرام بپیوندند."

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time