انتقادات رهبران فناوری از طرح ترامپ

به نظر می رسد ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا به مذاق شرکت های بزرگ فناوری در آمریکا هم خوش نیامده است...

ترامپ روز جمعه دستور اجرایی را درباره جلوگیری از ورود اتباع هفت کشور دارای اکثریت جمعیت مسلمان به خاک آمریکا دستکم برای مدت 90 روز امضا کرد که شامل افرادی می شوند که دارای روادید و مجوز قانونی برای زندگی در آمریکا هستند.این کشورها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن است.

این موضوع نه تنها برای مردم این هفت کشور اعمال می شود بلکه برای به کسانی که تابعیت دوگانه به عنوان مثال انگلیس و یکی از این کشورها را دارند اعمال می شود.

این روزها فضای رسانه ها پر شده است از اعتراضات مردمی به قانون جدید آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا، که روز به روز در حال گسترش است و افراد مشهور بیشتری به جمع مخالفان می پیوندند.

 

ایلان ماسک

مدیر عامل شرکت تسلا و بنیان گذار شرکت اسپیس ایکس ایلان ماسک به تازگی به قانون جدید ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود از کشورهای مسلمان اعتراض کرده است و به تازگی در یک توییت گفته است:

خالی کردن کشور از مردم کشورهای درجه یک مسلمان بهترین راه برای مقابله با چالش های کشور نیست.

او همچنین اضافه کرد بعضی از مردمی که آمریکا را به شدت حمایت می کنند شامل این قانون می شوند که سزاوار آن ها نیست.این سخنان در حالی کفته می شود که ماسک یکی از حامیان سیاست های ترامپ بوده است.

ایلان ماسک در سخنرانی اخیرش با Gizombo بیان کرده است که هرچه دلایل بیشتری ترامپ بشنود بهتر است.او همچنین در بیانیه ای به ترامپ کفته است که آیا از حمله شدید رسانه ها به خود آگاهی دارید؟البته شما این اعتراضات را می تونید در جمع های مردمی هم مشاهده کنید.

ساتیا نادلا

ساتینا نادلا مدیر عامل مایکروسافت یکی از مخالفان این قانون بوده است به طوری که سخنگوی مایکروسافت اعلام کرد:

ما با نگرانی ها درباره تاثیر این دستور اجرایی بر کارمندانمان در همه کشورهای مشمول این دستور و همه کسانی که به صورت قانونی در آمریکا بوده اند، شریک هستیم و فعالانه در زمینه ارائه کمک ها و توصیه های قانونی همکاری می کنیم. 

قبل از امضای دستور اجرایی ترامپ شرکت مایکروسافت درباره محدودیت در توانایی جذب نیرو در سطح بین المللی به دلیل محدودیت های ناشی از قوانین مهاجرتی هشدار داده بود. شرکت مایکروسافت اعلام کرد که این محدودیت ها همچنین به دلیل تغییرات در سیاست های مهاجرتی آمریکا است که از ورود استعدادهای حرفه ای وفناوری جلوگیری می کند. 

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک که همیشه یکی از حامیان پناه جویان بوده است در پیامی که به همراه همسرش فرستاده است گفته است که به آمریکا مدیون است.او همچنین بیان کرد:

ما باید درهای خود را به روی کسانی که به آن ها نیاز داریم باز کنیم.اگر ما درهای خود را چند دهه پیش بر روی مهاجران می بستیم اکنون خانواده پریسیلا همسرم اینجا نبودند.

تیم کوک

تیم کوک مدیر عامل اپل این هفته در گفتگوهایش با مقامات در واشنگتن درباره این قانون گفته است:

اگر مهاجران نبودند ما هم وجود نداشتیم چرا که استیو جابز بنیان گذار این شرکت از مهاجران سوری بوده است.

او همچنین بیان کرد که پیام های زیادی مبنی بر نگرانی بابت نگرانی درباره این موضوع از کارکنانش دریافت کرده است و بیان کرد:

من احساسات شما را درک می کنم و دستور اجرایی ترامپ درباره مهاجرت «سیاستی نیست که ما از آن حمایت کنیم.»

کوک با اشاره به جمله‌ای از دکتر مارتین لوتر کینگ اظهارات خود را ادامه داده است:

ممکن است ما با کشتی‌های متفاوتی آمده باشیم اما حالا در یک قایق مشترک هستیم.

او گفت:کارکنانی در اپل وجود دارند که به طور مستقیم تحت تاثیر دستور اجرایی دیروز (جمعه) قرار می گیرند. تیم های امنیتی و قانونی ما با آنها در تماس هستند و اپل هر اقدامی را برای حمایت از آنها بکار خواهد بست.ما منابع را در اپل وب برای افرادی که سوالات یا نگرانی هایی درباره سیاست های مهاجرتی دارند، در اختیار قرار داده ایم و با کاخ سفید تماس گرفتیم تا درباره تاثیر منفی این دستور بر کارمندان و شرکت ما توضیح دهند.

Tim Cook

 

ساندار پیچای

ساندار پیچای مدیر عامل گوگل که خود یک مهاجر محسوب می شود در پی امضای دستور ممنوعیت ورود مهاجران در پیامی از تمامی کارمندانش که به خارج سفر کرده‌اند خواست با توجه به این که ممکن است دستور ترامپ بر بازگشت آنها به آمریکا تاثیر بگذارد هر چه زودتر به آمریکا باز گردند چرا که این قانون ممکن است از ورود حدود 187 کارمند این شرکت به آمریکا جلوگیری کند.

او همچنین در پیامی که از طریق پست الکترونیک برای کارمندان گوگل منتشر شد، نوشت:

مشاهده هزینه های شخصی این دستور اجرایی بر همکاران ما دردناک است.دیدگاه ما در مورد مهاجرین همواره روشن و شفاف بوده و از این به بعد نیز همینطور خواهد بود.

پیچای در این یادداشتش نوشت:

 این "غم انگیز" است که شاهد باشیم همکاران ما از بابت این دستور اجرایی تاوان پس بدهند.

او همچنین بیان کرد که حدود 250 هزار نفر از کارمندان شرکت هایی مانند گوگل، فیس بوک، توییتر و مایکروسافت در خلیج برا زندگی می کنند و این تصمیم می تواند برای آنها بسیار خطرناک باشد.

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time