• بررسی
  • ارسال شده :

دارا خسرو شاهی مدیر عامل ایرانی اوبر کیست؟

بالاخره پس از ماه های کشمکش شرکت اوبر مدیر عامل جدید خود را انتخاب کرد این شرکت دارا خسرو شاهی را به این سمت برگزید این اقدام بار دیگر استعداد و خلاقیت ایرانیان موفق در جهان را بر سر زبان‌ها انداخته است .

این اتفاق درحالی رخ داده است که مدتی قبل از این شروین پیشه ور از ایرانیان سرمایه گذار موفق مقیم سانفرانسیسکو نام خود را به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران اولیه این شرکت به ثبت رسانده بود، اوبر با تلاش استامبلاپان و تراویس کالانیک‌؛ فقط با جذب سرمایه‌ای ۲۰۰ هزار دلاری در سال ۲۰۰۹ در سانفرانسیسکو آغاز به کار کرد و در مدت یک سال توانست سرمایه خود را به یک و نیم میلیون دلار افزایش دهد. اوبر اولین استارت آپی بود که گران‌ترین و بیشترین سهام را  دراختیار داشت و اکنون با ۱۲ هزار کارمند در سراسر جهان یکی از موفق‌ترین و پردرآمدترین شرکت‌های نوپای عرصه تکنولوژی در جهان به شمار می آید که هر شش ماه تعداد رانندگان آن دوبرابر می‌شود.

این سرویس حمل‌و‌نقل تا سال گذشته در ۶۶ کشور و ۵۰۷ شهر در دسترس بوده و به سرعت تعداد کشورها و شهرهایی که تحت پوشش این سرویس افزایش میابد.اپلیکیشن اوبر مسافران را به نزدیک‌ترین راننده مرتبط می‌کند و با ارسال موقعیت مسافر به راننده شرایط شروع سفر را فراهم می‌کند. تمامی این مراحل از طریق اپلیکیشن پیشرفته اوبر امکان‌پذیر است.مسافران درخواست خود را از طریق اپلیکیشن ثبت می‌کنند و در صورت در دسترس بودن راننده، درخواست مسافر پذیرفته می‌شود. پرداخت هزینه سفر به صورت آنلاین از طریق اپ اوبر قابل محاسبه است و مبلغ پرداختی را به راننده اعلام می‌کند.

خسرو شاهی کیست؟

شرکت اوبر از ششم شهریورماه سال جاری پس از استعفای کالانیک، مدیرعامل اسبق خود،مدیرعامل جدید را که دارا خسروشاهی است، معرفی کرده، او که ۴۸سال دارد در ایران متولد شده و زمانی که ۹ساله بود به همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد. دارا خسروشاهی در رشته مهندسی الکترونیک تحصیل کرده و کار خود را با امور مالی و فناوری آغاز کرده است. او سپس به مدت هفت سال برای یک بانک سرمایه‌گذاری کار کرد و سرانجام وارد فعالیت‌های استارت‌آپی و اینترنتی شد.

دارا خسرو‌شاهی که سابقه بسیار موفقی در زمینه مدیریت داشته است دربین ۱۰۰ مدیر عامل برتر آمریکا در سایت گلس دور امتیاز ۳۹را به دست آورده است. دارا بنیانگذار شرکت اکسپدیا در آمریکاست که در زمینه خدمات مسافرتی و گردشگری فعال است. این شرکت در مدت ریاست خسروشاهی به پردرآمدترین شرکت مسافرتی آنلاین آمریکا تبدیل شده و با توسعه فعالیت خود در ۶۰کشور درآمدش را چهار برابر کرد. ارزش اکسپدیا تا سال گذشته که آخرین سال ریاست خسروشاهی در این شرکت بوده است به ۷۲میلیارد دلار افزایش پیدا کرد. خسروشاهی که پست‌های متعددی دارد از اعضای هیات مدیره نیویورک تایمز، روزنامه مشهور آمریکاست و در سال ۲۰۱۵یکی از بالاترین درآمدها در بین مدیران عامل در آمریکا را به خود اختصاص داد. درآمد او مبلغی معادل با 95 میلیون دلاردر سال تخمین زده میشود!

بر خلاف مدیر عامل اسبق اوبرکالانیک که مدتی عضو گروه مشاوران تجاری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بود، دارا خسروشاهی از منتقدان ترامپ به شمار می‌رود و در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز حمایت مالی از هیلاری کلینتون را بر عهده داشته است.  فرمان مهاجرتی ترامپ از جمله موضوعات مورد نقد خسروشاهی است که خود تجسم به ثمر رسیدن رویای آمریکایی است.اعضای خانواده خسروشاهی عمدتا از کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و مدیران عامل دنیای تکنولوژی و بازار مالی به شمار می‌روند. کاوه خسروشاهی، برادر دارا، مدیر‌عامل شرکت آلن آمریکا، عموزاده‌ها و پسرخاله‌های دارا خسروشاهی نیز از مدیران و سرمایه‌گذاران موفق شرکت‌های تکنولوژی به شمار می‌روند.

 چالش‌های پیش‌رو اوبر

باوجود تمامی موفقیت‌ها و درآمد ۶.۵میلیارد دلاری اوبر که ۲.۸ میلیارد دلار از آن سود خالص است، این شرکت کاستی‌هایی نیز دارد. فشار بر رانندگان و در نظر نگرفتن حق و حقوق آنها از جمله این کاستی‌هاست. گزارش‌ها حاکی از آن است که اوبر در مواردی به وعده‌هایی که به رانندگان داده، عمل نکرده است.

یکی دیگر از دردسرهایی که اوبر همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کند، اعتراض رانندگان  است. در بسیاری از شهرها و کشورهای جهان که هزینه استفاده تاکسی در آنها بسیار زیاد است، اوبر به وسیله حمل‌و‌نقل محبوب مردم تبدیل شده و به این ترتیب بسیاری از رانندگان تاکسی شغل خود را از دست داده‌اند زیرا هزینه استفاده از اوبر بسیار کمتر از تاکسی‌های قدیمی  بوده و این اتفاق خشم سایر رانندگان رابر انگیخته است.

 سرمایه‌گذاری‌های کلان

پتانسیل‌هایی که همچنان در شرکت اوبر برای درآمدزایی و رشد وجود دارد‌، سرمایه‌گذاران را به ادامه سرمایه‌گذاری‌ های کلان در این شرکت تشویق می‌کند.صندوق سرمایه‌گذاری دولتی عربستان سعودی ۳.۵میلیارد دلار در شرکت اوبر سرمایه‌گذاری کرده که تلاشی در جهت فاصله گرفتن این کشور از درآمدهای نفتی به شمار می‌رود.اوبر هم‌ اکنون در ۵ شهر عربستان نیزفعالیت می‌کند‌.از سوی دیگر رشد فعالیت اوبر در خاورمیانه و آفریقای شمالی نیز بسیار چشمگیر بوده و در یک سال گذشته تعداد مشتریان این شرکت ۶ برابر شده و به ۳۹۵ هزار نفر رسیده است.

دوبی در امارات متحده عربی که یکی از توریستی‌ترین شهرهای منطقه به شمار می‌رود نیز با رشد بی‌سابقه اوبر مواجه بوده ‌که ناشی از آشنایی گردشگران خارجی با این اپلیکیشن حمل‌و‌نقل محبوب است. شرکت‌های مشهور دیگری مانند علی‌بابا و شرکت‌های خودرو‌سازی از جمله تویوتا و فورد نیز در حال سرمایه‌گذاری و همکاری با اوبر هستند. مایکروسافت نیز یکی دیگر از شرکت‌هایی است که با اوبر همکاری می‌کند و قرار است در آینده نزدیک امکان شناسایی چهره رانندگان برای مسافران را فراهم کند. اوبر می‌گوید قصد دارد از این طریق امنیت مسافران را افزایش دهد زیرا در طول حدود ۸سال فعالیت این شرکت، مواردی از آزار مسافران توسط رانندگان به ثبت رسیده است.

از اقدامات جدید اوبر راه‌اندازی سرویس تحویل غذا به مشتریان است. در این سرویس مشتریان درخواست خود را در رستوران مورد نظر ثبت می‌کنند و رستوران با جست‌وجوی نزدیک‌ترین راننده اوبر غذا را به راننده تحویل می‌دهد تا به مشتری برساند و تمامی مراحل پرداخت‌ها به صورت آنلاین و از طریق کارت اعتباری انجام می‌شود. مک دونالد، بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای جهان اخیرا همکاری با اوبر را آغاز کرده ‌که در افزایش سود اوبر نقش موثری خواهد داشت.  حال باید منتظر سرنوشت موفق این استارتاپ  با مدیریت ایرانی خسرو شاهی باشیم.

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time