دوربین شگفت انگیز آیفون 7 پلاس

بالاخره اپل آیفون بزرگ خود را معرفی کرد ولی اینلار با تغییراتی بیشتر نسبت به سری قبل.یکی از مهمترین برتری ها این نسخه نسبت به نسخه کوچکترش دوربین دوگانه این دستگاه است که پیش از این هم HTC در محصولاتش به کار برده بود.اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که به واقع چرا 2 دوربین کنار هم.با ما در ادامه همراه باشید تا ویژگی های این 2 دوربین خارق العاده را بررسی کنیم.  
از لحاظ فنی لنز دوم دوربین آیفون ۷ پلاس در واقع بیشتر با یک لنز نرمال قابل قیاس است تا یک لنز تله‌فتو. با این حال به نظر می‌رسد اپل فکر کرده از آنجا که این لنز را در کنار امکان زوم اپتیکال ۲xx معرفی می‌کند، احتمالا از دید عموم کاربران بهتر است آن را یک لنز تله‌فتو نامید. بنابراین ما هم (علی‌رغم مخالفت فنی با نحوه‌ی نام‌گذاری اپل)، از این لنز با نام تله‌فتو یاد می‌کنیم.برخی از مردم وقتی دوربین این گوشی را می بینند گمان می کنند که این دوربین قابلیت فیلم برداری 3 بعدی را دارد اما این گمانه زنی کاملا اشتباه است و کاربری این دوربین 2 گانه اصلا هیچ ارتباطی به 3 بعدی بودن ندارد.در واقع این مطلب را هم باید اضافه کنیم که نسل گوشی هایی با قابلیت دوربین و صفحه نمایش 3 بعدی به دلیل کاربرد پایین از بین رفته است.

 

اپل همیشه نشان داده است که در ساخت آیفون توجه بسیاری به عکاسان دارد و بعد از اضافه کردن این دوربین دوگانه به آیفون 7 پلاس بسیاری از عکاسان و علاقه مندان به عکاسی شگفت زده شدند چرا که گوشی همیشه نزدیک ترین . راحت ترین وسیله به شما برای عکاسی بوده است.با وجود پیشرفت تکنولوژی در سرعت و طراحی گوشی ها متاسفانه به میزان کمتری به مشخصات حرفه ای تر دوربین گوشی ها همانند زوم کردن پرداخته شده است.

اما مهم ترین سوالی که در اینجا درباره ویژگی های این دوربین دوگانه مطرح می شود این است که آیا این 2 دوربین با هم تفاوتی دارند و یا هر دو همانند هم هستند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کاربرد این 2 دوربین بسیار متفاوت است، یکی از دوربین ها برای مسافت های دور و دیگری برای مسافت های نزدیک است.سنسور هر کدام از این دوربین ها 12 مگاپیکسل است.

دوربینی که برای مسافت های دور طراحی شده تله(TELE) نام دارد که میزان زوم دستی را تا 2 برابر و زوم تاثیر گذار را تا 10 برابر افزایش می دهد که این میزان واقعا فوق العاده است همچنین اندازه دوربین تله در مقایسه با دوربین دیگر کوچکتر است به طوری که اندازه‌ بزرگی دریچه دیافراگم آن برابر ƒ/2.8  است.سایز دوربین تله تقریبا همانند سایز دوربین آیفون 6s است و اندازه آن 1/3.6-inch است که در مقابل دوربین 1/3-inch آیفون 6s تفاوت چندانی از لحاظ اندازه ندارد.این به این معنی است که شما می توانید با دوربین گوشی به میزان زیادی زوم کنید و دیگر نگران زوم کردن و تارشدن تصویر  نباشید.

دوربین دیگر که برای مسافت های نزدیک طراحی شده واید (Wide) نام دارد که برای مسافت های نزدیک و فضاهای باز طراحی شده است و  اندازه‌ بزرگی دریچه دیافراگم آن برابر ƒ/1.8  است.این دو دوربین همزمان با یکدیگر کار می کنند و در واقع با هم هماهنگ هستند.

یکی از ویژگی هایی که در دوربین های DSLR مهم است نحوه زوم کردن و نقاطی است که در خارج از ناحیه زوم شده ایجاد می شود.بوکه یکی از ویژگی های است که در نقاط زوم شده ایجاد می شود و تصویر به شکلی تار می شود.در واقع  بوکه افکتی مات یا شکل هنری و زیباشناسانه برای عکاسی است که در نواحی خارج از فوکوس تصویر ایجاد می‌شود. بوکه با میزان تندی رنگ یا شارپنس تفاوت دارد، تندی رنگ اتفاقی است که در بالاترین نقطهٔ فوکوس رخ می‌دهد، اما بوکه بهترین موقعیت نقطه خارج از فوکوس را به نمایش می‌گذارد. بهترین لنزها در حالت اتوماتیک نقاط نورانی خارج از فوکوس را بصورت دایره‌هایی با مرز مشخص و شارپ نشان می‌دهد، اما بوکه درست زمانی رخ داده است که لبه این دوایر نورانی محوشده باشد. عکاسان گاهی از تکنیک فوکوس سطحی برای نمایش بهترین نواحی خارج از فوکوس روی عکس استفاده می‌کنند.

بوکه اغلب، سایه‌روشن‌های گرد و کوچک پس‌زمینه است که بیشتر آشکار هستند، مانند انعکاس‌های زیبا از منابع نور که جلوهٔ خاصی به عکس می‌بخشند. البته افکت بوکه به سایه‌ روشن‌ها محدود نمی‌شود، مات شدن در تمامی نواحی خارج از فوکوس عکس رخ می‌دهد.

یکی از قابلیت های ویژه ای که این 2 دوربین وسنسور داردن این است که می توانند یک سوژه متفاوت رنگی مانند صورت و یا یک گل را شناسایی و روی آن زوم کنند تا سوژه بهتر دیده شود که این موضوع برای عکاسان بسیار کاربردی می باشد و با استفاده از این قابلیت می توانند به را حتی سوژه خود را پیدا کنند.

امتیاز نویسنده

 

5در مجموع4طراحی4ویژگی ها5کاربردی5زوم5کیفیت

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time