ساخت هواپیما ضد صاعقه

محققان معتقدند با اضافه کردن حسگرهایی به هواپیما و ایجاد شارژ الکتریکی میتوان خطر برخورد صاعقه به هواپیما را کاهش داد.

بر اساس گزارشات بدست آمده خلبان ها تمایل دارند از شرایط بد جوی مانند: رعد و برق دوری کنند اما متاسفانه هر هواپیما سالانه یکبار با رعد و برق برخورد میکند.

البته که این آمار چندان هم هشدار دهنده نیس ولی مهندسان دانشگاه  MITتصمیم دارند با همکاری بویینگ هواپیمایی را بسازند تا با استفاده از شارژ الکتریکی از برخورد صاعقه با هواپیما جلوگیری شود.

زمانی که یک هواپیما بزرگ با صاعقه برخورد می کند خسارت کمی میبیند ولی ممکن است سر و صدای زیادی را ایجاد کند که دلیل این خسارت کم این است که یک هواپیمای معمولی با یک بدنه آلومینیومی در یک چارچوب یا قفس فارادی پرواز می کند که این چارچوب شامل یک سیلندر توخالی فلزی است که نسبت به حوزه های الکتریسیته ساکن غیر قابل نفوذ محسوب می شود.

زمانی که این شارژ به اندازه کافی قدرتمند شود، جریان هایی از پلاسما را ایجاد می کند. این جریان می تواند مدار میان ابرهای دارای شارژ الکتریکی و زمین را ببندد و در نتیجه صاعقه به هواپیما برخورد می کند.

معمولا این روند خسارتی را ایجاد نمی کند اما به دلیل آنکه بدنه هواپیما یک دست نیست و  انواع مختلف آنتن، سیم کشی و ساختارهای دیگر در آن به کار رفته، نمی توان از احتمال وقوع آن غافل شد.

با استفاده از حسگرها و محرک ها میتوان قبل از برخورد صاعقه شارژ الکتریکی ایجاد کرد که این عمل باعث میشود شارژ کلی هواپیما به میزان بحرانی نرسد و همچنین این حسگرها وظیفه دارند هر لحظه هرگونه شارژ الکتریکی را کنترل کنند و محرک ها هم شارژ مخالف را به وجود می آورند.

در انتها این را هم باید ذکر کرد که این ایده هنوز اجرایی نشده است و توسط محققان در دست بررسی می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: mehrnews

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time