تازه ‏های مایکروسافت در کنفرانس Build

مایکروسافت کمپانی‏ آشنایی که از اواسط دهه‏ ۸۰ میلادی با طراحی سیستم‏ عامل داس کار خود را آغاز کرد و از همان زمان بازار سیستم‏ عامل رایانه‏ های خانگی را در دست گرفت. این کمپانی در بسیاری از حوزه‏ ها وارد زندگی ما شده است.
؛ از سیستم‏ عامل ویندوز در رایانه‏ های رومیزی ما گرفته تا اسکایپ و حتی ایکس ‏باکس. این شرکت آمریکایی سال‏هاست که به ‏ویژه با سیستم‏ عامل ویندوز و نرم ‏افزار آفیس جایگاه مهمی در بازار محصولات رایانه ‏ای به دست آورده و همچنان در تلاش است جای خود را محکم نگه دارد.  
حالا هم که مدتی است از ظهور ویندوز ۱۰ گذشته، مایکروسافت در تلاش است همچنان بتازد و به محبوبیت خود بیفزاید. ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، دو روز پیش اعلام کرد تعداد ویندوزهای ۱۰ نصب‏ شده به رقم ۵۰۰ میلیون رسیده‏ است. این تعداد در سپتامبر گذشته ۴۰۰ میلیون بوده که حالا اعداد و ارقام رشد جالب توجهی را در ویندوزهای نصب‏ شده نشان می‏ دهد.
 
 
 
این آمار در کنفرانس بیلد ۲۰۱۷ اعلام شده است. بیلد مایکروسافت (Microsoft BUILD) از سال ۲۰۱۱ سالانه برگزار می‏شود. در این کنفرانس کمپانی مایکروسافت هرسال به معرفی نرم ‏افزار‏ها و دیگر فناوری ‏های شرکت می ‏پردازد و درواقع هدف اصلی آن پیشبرد توسعه‏ دهندگان ا‏ست. سال گذشته کنفرانس بیلد مایکروسافت در تعطیلات نوروزی برگزار شد و مایکروسافت خبرهای مختلفی از پیشروی‏ هایش در حوزه ‏های متفاوت عرضه کرد؛ از عرضه هولولنز برای توسعه‏ دهندگان تا پیشرفت قابل ملاحظه کورتانا و قلم نوری یا استایلوس جدیدش با قابلیت‏های منحصر به ‏فرد. امسال نیز این شرکت در کنفرانس خود به معرفی محصولات نرم ‏افزاری مختلف پرداخت و خبرهای جذابی برای طرفدارانش به همراه داشت. 
 
 
ویژگی جذاب پاورپوینت
 
مایکروسافت اخیرا توجه زیادی به حوزه هوش مصنوعی و تزریق آن به اپلیکیشن ‏هایش دارد. در همین راستا ویژگی جدیدی به پاورپوینت، نرم‏افزار اختصاصی‏ اش افزوده است. در کنفرانس بیلد هری شام (Harry Shum)، مدیر بخش هوش مصنوعی، این قابلیت را به نمایش گذاشت. او به زبان اسپانیایی مطالب خود را عرضه کرد و سخنانش همزمان به زبان‏های انگلیسی و چینی ترجمه شد. این سرویس که Presentation Translator نام دارد درواقع افزونه‏ای است که به پاورپوینت افزوده شده و ارائه ‏ها و سخنرانی ‏های فرد را به‏ صورت همزمان ترجمه می‏ کند.
 
به این معنا که فرد با زبان مورد نظر خود مطالب را ارائه می‏ کند و افراد حاضر در جلسه، سخنان او را به زبان خود مشاهده می‏کنند، البته این سرویس هنوز در ابتدای راه است و خالی از ایراد هم نیست. چنان‏که فردی که به زبان چینی صحبت می‏کرد مجبور شد جمله خود را سه بار تکرار کند تا به نتیجه برسد.  شما برای استفاده از این برنامه، می‏توانید اپلیکیشن مترجم مایکروسافت را دانلود و آن را با ارائه‏ های خود همگام کنید. سپس این لینک به‏صورت خودکار متن ترجمه را در بالای اسلایدهای پاورپوینت نمایش خواهد داد. البته این را هم فراموش نکنید که زبان فارسی را در این میان باید فراموش کنید. این برنامه تا به‌حال فقط 10 زبان شامل عربی، چینی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، ژاپنی، پرتغالی، روسی و اسپانیایی را پوشش می‏دهد.
 
توسعه مهارت‏های کورتانا
 
مایکروسافت در این کنفرانس همچنین به معرفی مهارت‏ های جدید دستیار صوتی کورتانا پرداخت. در واقع این کمپانی با عرضه کیت توسعه مهارت‏های کورتانا (Cortana skills Kit) وارد رقابت جدی‏تر با دیگر دستیارها نظیر الکسای آمازون شد. این کیت به توسعه‏ دهندگان اجازه می‏دهد اپلیکیشن‏ های مبتنی بر صوت خود را بر اساس دستیار هوشمند این کمپانی طراحی کنند. این کیت هنوز به ‏صورت پیش‏نمایش عرضه شده است، ولی می‏توان برخی از آن مهارت‏های جدید را حالا در ویندوز ۱۰، اندروید و جالب‏تر از همه در iOS استفاده کرد.
 
برخی از این مهارت‏ها به این ترتیب است: Open Table، KnowMail، TuneIn و Dark Sky. مایکروسافت در همین راستا قصد دارد سخت افزاری قدرتمند را وارد ماجرا کند تا با قدرت هرچه تمام‏ تر بتواند در این حوزه پیش برود و رقبا را پشت سر بگذارد. حتما به گوشتان رسیده است که این سخت‏ افزار قرار است تا پاییز امسال از سوی هارمن‏ کاردن عرضه شود؛ اسپیکری قدرتمند با نام اینوک (Invoke) مجهز به دستیار صوتی کورتانا. اگر این اتفاق بیفتد به احتمال بسیار شاهد رشد هرچه بیشتر کورتانا و فراگیر‏شدن آن در میان کاربران خواهیم بود. در همین راستا و همگام با توسعه کورتانا، در مراسم بیلد امسال شرکت‏های اچ‏پی و اینتل اعلام کردند که با توجه به دستیار صوتی کورتانا دستگاه‏هایی مجهز به هوش مصنوعی را عرضه خواهند کرد.
 
 
آژور برای تلفن‏های هوشمند
 
 
مایکروسافت در جریان کنفرانس بیلد ۲۰۱۷ پلت‌فرم آژور (microsoft Azure) را برای سیستم ‏عامل‏ه ای موبایلی اندروید و iOS معرفی کرد. با این نسخه از اپلیکیشن Azure شما می‏توانید به سرورهای ابری متصل باشید و هر زمان و هر مکانی، وضعیت و معیارهای مهم را چک کنید. در واقع شما به راحتی می‏توانید از طریق این اپلیکیشن به‏صورت ابری همه برنامه های خود را مدیریت کنید. البته این اپلیکیشن هنوز در مرحله بتا به ‏سر می‏برد. در همین راستا فناوری جدید Azure Cloud Shell نیز می‏تواند به‏روز‏رسانی ‏های Cloud Shell را با یک‌سری ابزار‏های دستوری انجام دهد.
 
مایکروسافت همچنین در بیلد امسال سرویس ابری جدیدی را با نام Azure IoT Edge معرفی کرد که قابلیت‏های مبتنی بر هوش مصنوعی و آنالیزهای پیشرفته را برای تجهیزات اج فراهم می‏کند. به این ترتیب توسعه ‏دهندگان می‏توانند آژور را با سرویس‏های شخص‏ ثالث یکپارچه کنند یا بر سرویس‏‏های موجود بیفزایند تا اپلیکیشن‏های IoT سفارشی‏ سازی‏ شده‏ای را با منطق کسب‏ وکار خودشان ایجاد کنند. کمپانی مایکروسافت در سال ۲۰۱۰ پلت‌فرم آژور را عرضه کرد. آژور مایکروسافت درواقع یک پلت‌فرم رایانش ابری با هدف توسعه و مدیریت اپلیکیشن ‏ها از طریق یک شبکه جهانی تحت‌مدیریت مایکروسافت است. این پلت‌فرم اپلیکیشن‏های مختلفی را ایجاد می‏کند و به توسعه‏دهندگان امکان ادغام اپلیکیشن‏های عمومی خود را در محیط موجود می‏دهد. آژور پس از سرویس AWS آمازون در جایگاه دوم خدمات ابری جهان قرار دارد و یکی از بخش‏های اصلی کسب و کار ردموندی‏ها را تشکیل می‏دهد.
 
توسعه مایکروسافت تیمز
 
بنا بر اعلام ساتیا نادلا در روز برگزاری کنفرانس بیلد ۲۰۱۷، حالا دیگر توسعه ‏دهندگان می‏توانند اپلیکیشن‏ها و روبات‏های خود را برای سرویس مایکروسافت‏ تیمز (Microsoft Teams) عرضه کنند. این نرم‏افزار گفت‏وگو محور حالا دیگر به روی همه توسعه‏ دهندگان باز است و آنها می‏توانند نرم ‏افزارهای خود را در فروشگاه‏ نرم‏افزاری آفیس منتشر کنند. به این ترتیب کاربران از حالا به بعد می‏توانند در داخل پلت‌فرم Teams اقدام به افزودن و استفاده از نرم‏ افزار بکنند. همچنین در این رویداد، مایکروسافت از همکاری مشترک خود با کمپانی ادوبی (Adobe) و ادغام سرویس «Creative Cloud» با ابزار Microsoft Teams خبر داد که این خود به ‏نوعی باعث افزایش کارایی این پلت‌فرم خواهد شد.
به این ترتیب کاربران می‏توانند از طریق این پلت‌فرم به فایل‏های خود دسترسی داشته باشند.  مایکروسافت سال گذشته نرم ‏افزار تیمز را به ‏عنوان یک فضای کاری مبتنی ‏بر گفت‏وگو و تبادل‌نظر برای آفیس 365 معرفی کرد، چند ماه بعد ابزار Microsoft Teams را به‏ طور عمومی از طریق مجموعه‏ Office 365 در اختیار کاربران ۱۸۱ کشور با ۱۹ زبان مختلف قرار داد. این کمپانی همواره در تلاش برای توسعه مایکروسافت تیمز است. حدود دو هفته پیش اعلام شد که ترلو در مشارکتی با مایکروسافت قرار است سرویس خود را در برنامه Teams App مایکروسافت تلفیق کند. به این ترتیب حالا دیگر کاربران ترلو می‏توانند از طریق Microsoft Teams از روی همه دستگاه‏ها به مطالب پروفایل خود دسترسی داشته باشند.
 
 
هدست واقعیت ترکیبی
 
کیت توسعه واقعیت ترکیبی، خبر جذاب دیگر در جریان رویداد مایکروسافت بود. این کمپانی رسما تایید کرد که پیش‏سفارش کیت توسعه واقعیت ترکیبی از همین امروز (یعنی پنج‌شنبه هفته گذشته) آغاز شده است. این کیت‏ها از طریق شرکت‏های ایسر و اچ‏پی ساخته می‏شود و هر دوی آنها در فروشگاه‏های ویندوز آماده پیش‏خرید هستند. البته فعلا فقط در کشورهای آمریکا و کانادا پیش‏فروش می‏شوند و قرار است در تابستان هم به دست درخواست‏کنندگان برسد.
 
البته قرار است تا پایان سال‌جاری دیگرشرکت‏ها هم نظیر دل و لنوو هم به ساخت این نوع هد‏ست‏ها اقدام کنند. در این میان باید این نکته را هم گفت که کیت کمپانی ایسر ارزان‏تر از کیت کمپانی اچ‏پی به‌فروش می‏رسد.  مایکروسافت همچنین در این کنفرانس از نخستین کنترلرهای حرکتی برای تکنولوژی واقعیت ترکیبی رونمایی کرد که از قابلیت‏های جذابی است. این هدست‏ها و کنترلرهای حرکتی، بسته به تصمیم تولیدکنندگان ممکن است در قالب یک باندل یا به‏صورت جداگانه فروخته شوند.
 
منبع:دنیای اقتصاد

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time