آیا طرح رجیستری کارشناسی نشده است و به سرانجام خواهد رسید ؟!

طرح رحیستری موبایل که به منظور جلوگیری از واردات قاچاق ازتاریخ 28 مهر ماه اجرایی شد اکنون وارد فاز دیگری شده است.

طبق ادعای مسئولین مربوطه این طرح به منظور جلوگیری از واردات قاچاق تلفن همراه و با شیب ملایمی اجرا خواهد شد چراکه قیمت این محصول مصرفی به طور ناگهانی افزایش نیابد.

اکنون نیز اعلام شده است که فاز دوم این طرح بالاخره پس از کش و قوس های فراوان در تاریخ 14 آذر ماه به طور رسمی اجرایی میشود و برای شروع تنها برند اپل مشمول اجرا این قانون خواهد شد.در حالی این اتفاق روی داده است که مسئولان پیش از این اعلام کرده اند این طرح برای تمامی برند ها اجرایی خواهد شد. از این رو جمعی از مسئولین این حوزه صبح روز یکشنبه جلسه‌ای برگزار کرده و طی آن به بررسی علل تعلل دولت در اجرای طرح رجیستری پرداختند که در آن، «ابراهیم درستی» نائب رییس اتاق اصناف ایران و رئیس اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه‌های صوتی وتصویری، تلفن‌همراه و لوازم جانبی، عملکرد دولت در اجرایی کردن مصوبات خود در بخش رجیستری و تعدیل قیمت را زیر سوال برد.

درستی باور دارد که دولت کارشناسی نشده این طرح را پیگیری می‌کند و در صورت ادامه این روندِ تعلیق اجرایی شدن فاز دوم طرح رجیستری، حسن اعتماد نسبت به وزیر ارتباطات از بین خواهد رفت.

وی از جمله دلایلی که منجر میشود این فاز دوم اجرایی نشود را بسود سالانه 2000 میلیارد تومنی قاچاقچیان موبایل برشمرد همچنین اعلام کرده است بسیاری از فروشگاه های آنلاین اقدام به فروش محصولات قاچاق میکنند و اجرا سریع این قانون ضربه های سنگینی به اقتصاد کشور خواهد .

درستی صحبت وزیر ارتباطات را نیز زیر سوال برد :

«توصیه وزیر به مردم برای نخریدن موبایل اشتباه بود چراکه برای مدیریت بازار نباید کل صورت مسئله خرید را پاک کرد. دولت تاجر خوبی نیست و فعالیت‌های این چنینی را نمی‌شناسد بهتر است زیر ساخت ایجاد کرده و اجرایی شدن فاز دوم طرح رجیستری را تسریع کند، دو ماه پیش از اجرای رجیستری دولت از ما نظرخواهی کرد و ما تمام نکات را اعلام کردیم اما متاسفانه هیچ کدام از این نظرخواهی‌ها در اجرای این پروژه به کار برده نشده است.»

او متذکر شده است دولت تاکنون وعده زیادی را داده است که این طرح اجرایی شود و آخرین تاریخی که اعلام کرده بودند قرار بود 3 آذر اجرایی شود که این وعده نیز تاکنون محقق نشده است.

اما در طی صحبت هایی که وزیر ارتباطات پیرامون این موضوع در نشست فعالان آیتی داشت  گفت  این تاخیر صرفا به این خاطر بوده است که باید تمام جوانب اجرای این طرح را در نظر می‌گرفتیم، از جمله اینکه چه قانونی باید برای موبایل‌های مسافرتی در نظر گرفت و یا موبایل‌های قاچاقی که در انبار قرار دارند چه تکلیفی خواهند داشت.

از نظر دبیر انجمن واردکنندگان موبایل اجرا این طرح برای برند اپل که سهم 15 درصدی را دارد اتفاق خاصی نخواهد افتاد و در بدترین حالت این محصول آمریکایی از بازار حذف خواهد شد !

بر اساس طرح رجیستری، به قیمت هر موبایل در بازار ایران ۲۶ درصد از نرخ خرید شرکت وارد کننده از کمپانی خارجی، عوارض تعلق خواهد گرفت. درواقع هرمدلی که مشمول طرح رجیستری شود، ۱.۳ برابر این نرخ در بازار کشور به فروش خواهد رسید. این هزینه ها عبارتند از ۹ درصد مالیات برارزش افزوده، ۵ درصد عوارض ورودی گمرک، ۴ مالیات بر درآمد علی الحساب، ۳ درصد سود بازرگانی، ۱ درصد هزینه اهدایی به هلال احمر، ۲ درصد هزینه حمل از کشور امارات و ۲ درصد هزینه‌های متفرقه.»

 لازم به ذکر است براساس گفته های مسئولین هیچ راهی برای دور زدن این طرح وجود ندارد چرا که تمامی محصولات دیجیتال از جمله تلفن همراه و تبلت ها که از مبادی قانونی وارد شوند شناسه IMEIدر سامانه گمرک ثبت میشود !

به نظر شما آیا این طرح به سرانجام خواهد رسید ؟

 

 

 

 

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time