تکنولوژی SAMOLED

S-AMOLED یا همان Super AMOLED یک اصطلاح تجاری است که سامسونگ در گلکسی اس11 از آن استفاده خواهد کرد

اداره‌ی مالکیت معنوی کره‌جنوبی اعلام کرده سامسونگ علامت تجاری SAMOLED را به‌تازگی ثبت کرده است. طبق توضیحات منتشرشده، نمایشگر SAMOLED در تلویزیون، گجت‌های هوشمند، مانیتورهای نوت بوک، کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند کاربرد خواهد داشت. همین توضیحات سبب شده است گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی بهره‌گیری از نمایشگر SAMOLED در گوشی‌ هوشمند آینده‌ی سامسونگ، یعنیGALAXY S11قوت گیرد.

نگاهی به OLED و AMOLED

در سیستم های OLED با تماس مواد ارگانیک با نیروی الکتریسیته، دیودها روشنایی را ایجاد می کنند. همین طور ماتریس های فعال در سیستم های AMOLED آن را نسبت به OLEDها متمایز می سازند. وجود ماتریس های فعال یا همان Active Matrix در صفحات نمایشگر AMOLED سبب می شود تا هر پیکسل آن ها به طور مجزا روشن یا خاموش شود، در حالی که در صفحات نمایش OLED هر پیکسل در عضویت مجموعه ی بزرگ از پیکسل ها روشن و خاموش می شد.
AMOLED یک تکنولوژی صفحه نمایش است که نه تنها نور صفحه را ایجاد می کند، بلکه دارای ماتریکس فعال بوده یعنی نسبت به لمس هشیار است.
اما Super AMOLED ها کمی متفاوت هستند.

در اینجا به تعدادی از مزایا و معایب AMOLED ها می پردازیم:

 

مزایا

–    زاویه دید گسترده
–    پشتیبانی از طیف وسیعی از رنگ ها
–    نمایش کاملا ممتاز سیاه و سفید
–    داشتن طول عمر بالای باتری هنگام استفاده از رنگ های تیره تر

معایب

 

–    تصاویر اشباع شده
–    کاهش عمر باتری هنگام استفاده از رنگ های تند و پرجنب و جوش

یکی از ویژگی های به خصوص AMOLED این است که در هنگام نیاز رنگ سیاه و سفید عمیقی را به نمایش بگذارد. این امتیازی ست که شما به محض مقایسه ی صفحات نمایش AMOLED با ال سی دی های معمولی متوجه آن خواهید شد. این خاصیت زمانی خود را به وضوح نشان می دهد که کاربر در حال مشاهده ی تصویر یا ویدئویی باشد که در آن صحنه هایی از رنگ کاملا سیاه وجود دارد.

تکنولوژی AMOLED شامل یک لایه در قسمت پشتی پنل OLED می باشد که به هر پیکسل روشنایی می بخشد، در حالی که عملکرد LCDها نوررسانی تنها در پشت صورت می گرفت. از آن جایی که هر پیکسل می تواند به تنهایی رنگی شود و یا در صورت نیاز کم نور یا خاموش شود، AMOLED می تواند رنگ های سیاه واقعی را به خوبی نمایش دهد.

همچنین این بدین معناست که AMOLED یک نمایشگر بسیار فوق العاده است، چرا که می تواند طیف وسیعی از رنگ های مختلف را پوشش دهد و تضاد بین سیاه و سفید را به خوبی جلوه گر خواهد بود.
از سویی دیگر، این توانایی شگفت انگیز موجب می شود که تصاویر بیش از اندازه پرجنب و جوش و واضح باشند.

این احتمالات در حالی درباره‌ی گلکسی اس ۱۱ مطرح می‌شود که پیش‌ازاین شایعه شده بود سامسونگ قصد دارد گوشی مذکور را با صفحه نمایش دارای نسبت تصویر 20 به 9 تولید کند. همچنین برخی برخی منابع ادعا دارند که سامسونگ با طراحی جدید این گوشی ها تحولی عظیم در دوربین های تلفن های هوشمند به وجود می آورد

 

نظر دادن

close

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about special offers and exclusive deals from TechNews and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time